FilistinGenel

Filistinliler sabah erken saatlerinden itibaren Mescidi Aksa’ya gelmeye başladı

Siyonist rejimin işgal altındaki Kudüs şehrini askeri kışlaya dönüştürüp Filistinlileri engellemek için birçok zorluk çıkarmasına rağmen Filistinlilerin Ramazan’ın dördüncü cumasını Mescidi Aksa’da eda etmek için sabah erken saatlerden itibaren Batı Yaka ve 1948 topraklarından Kudüs’e doğru akın etmeye başladıkları belirtildi.

İşgal güçleri Kudüs’ün girişindeki Kalendiya askeri geçiş noktasında Batı Yaka’dan gelen ve yaşları 40’ın altında olanlara geçiş izin vermezken, geri çevrilenlerden bir kısmının ırkçı ayırım duvarını tırmanarak şehre girmeye çalıştığı görüldü.

Siyonist işgal güçlerinin Kudüs çevresindeki yoğun güvenlik önlemleri ve engelleyici uygulamaları yüzünden büyük izdiham yaşandığını belirten kaynaklar, bu uygulamaların binlerce kişinin Kudüs’e girmesini engellediğini ifade ettiler.

İşgal güçleri tarafından yapılan açıklamada, Kudüs’te özellikle de Mescidi Aksa çevresinde ek polis ve Sınır Muhafızı konuşlandırıldığı belirtilerek, bazı caddelerin de kapatıldığı duyuruldu.

Filistinliler Siyonist rejimin 1967 yılında Kudüs’ü işgal ettiği tarihe denk gelen Ramazan ayının son cumasını Dünya Kudüs Günü olarak anıyor.

Diğer taraftan dün (7 Haziran Perşembe) gece Mescidi Aksa’da 100 binden fazla Filistinlinin teravih namazı kıldığı belirtildi.

Batı Yaka ve 1948 topraklarından gelen Filistinlilerin Mescidi Aksa’nın içini doldurdukları hatta cemaatin avlu ve caddelere kadar taştığı görüldü.

Siyonist güçlerin tüm engellemelerine rağmen Filistinliler Mescidi Aksa’yı yalnız bırakmıyor, vakit namazlarında olduğu gibi, teravih ve Cuma namazlarında da özellikle buraya gelip varlıklarını gösteriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı