GenelSuriye Dostları

Firuzabadi: Türkiye ve Suriye arasında savaş, İslam’ın yararına olmaz

İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Seyyid Hasan Firuzabadi, Türkiye ve Suriye arasında savaşın Müslümanlar ve İslam’ın yararına olmayacağını, bir an önce bu sınır çatışmalarının ve istenmeyen müdahalelerin durması gerektiğini belirtti.

Türkiye ve Suriye arasında sınır gerginliğine ve çatışmalarına ve iki Müslüman ülke arasında savaşın patlak verebileceğine işaret eden Firuzabadi “bu savaşı ABD istiyor ve iki ülke yetkilileri sınırlarda huzurun sağlanması için birbirlerinin içişlerine müdahale etmeme yönünde hareket etmeli” dedi.

Firuzabadi “bazı hataların olduğu belli ancak savaş, bu hataların telafisi değil ve her iki Müslüman ülkeyi ağır krizlere götürecek” dedi.

Bölgede NATO’nun varlığının başta Türkiye için bir tehdit olduğunu vurgulayan Genelkurmay Başkanı “Türkiye’yi krize sokarak zayıflatmak sonra da Batı karşısında Müslümanları ihtilafa düşürmek Batılıların arzusudur” dedi.

Türkiye ve Suriye arasında oluşan gerilimin sona ermesi gerektiğine değinen Firuzabadi “Türk ve Suriyeli yetkililerin bu hassas dönemi sağduyu ile atlatmasını umuyorum çünkü akıl ve dine göre hiç kimse iki Müslüman ülke arasında savaşı hoş görmez bu yüzden bir an önce sınır çatışmaları ve istenmeyen müdahaleler durmalı” dedi.

Firuzabadi “Türkiye’nin kabul gören ve ispatlanan ilkelerine göre bu ülkenin doğu sahilleri ve Kıbrıs asla Batılıların eline düşmemeli ancak bu bölgede NATO’nun varlığı, bu önemli ve stratejik gerçeği zedeliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı