FotoğraflarGenel

Foto:Fitne ve kışkırtma Suriye halkının içindeki inancı sarsamadı

Suriye Cumhuriyet Baş Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun, dışarıdan silah ve parayla desteklenen silahlı terör gruplarının yaptıkları terör eylemleriyle Suriye halkını ilkeleri ve tutumlarından vazgeçiremeyeceklerini söyledi.

Hassun, Tartus’a bağlı Safita bölgesinde 106 şehit ailesinin ödüllendirildiği törende, vatanın güvenliği ve istikrarı için canlarını feda eden şehitlerimizin fedakârlıklarına dikkat çekerek Suriye’deki din ve mezheplerin ayrılık, kin ve nefret üzerine kurulu akıl ve akımlardan ibaret olmayıp uygarlık ve düşüncenin ürünü olduğunu ifade etti.

Müftü Hassun, Suriye’nin sevgi, barış ve kardeşliğe dayalı bir yaşam modelini temsil etmesinin bedelini ödediğine dikkat çekerek Safita bölgesinin evlatlarının dayanışması ve sosyal dokusuyla Suriye’nin gerçek görüntüsünü yansıttığına işaret etti.

Diğer yandan İslam Vaizi Şeyh Abdülrahman Ali el-Dılaa, Suriye’nin düşmanların komploları karşısında boyun eğmeyeceğini söyleyerek Suriye ordusunun güvenlik ve istikrarın sağlanmasında oynadığı role dikkat çekti.

SANA’ya demeç veren Safita Ortodoks Rum Başpiskoposu Dimitrios Şerbek ise, sosyal doku ve ulusal birliği vurgulayan bu buluşmanın önemine değinerek ibadet yerlerine düzenlenen saldırıların dinlerin terörle alakası olmadığını kanıtladığını ifade etti.

Bu arada şehit yakınları, evlatlarının şehit olmasıyla gurur duyduklarını belirterek şehit kanlarının boşa akmadığını ve komploya karşı zaferi gerçekleştireceğini vurguladı.

Törenin sonunda Baas Partisi Tartus Şube Sekreteri Hüseyin Şaban ve Tartus Valisi Nizar İsmail Musa Müftü Hassun’a Tartus Valiliğinin plaketiyle birlikte müftünün oğlu Şehit Sariye Hassun adına bir plaket takdim etti.

Öte yandan Tartus’ta Hatice Camisinin el-Rahma salonunda İslam ve Hıristiyan din adamlarıyla bir araya gelen Hassun, din adamlarının yaşanan krizde oynadıkları rolün önemine değindi.

Krizin başında komplocuların mescit ve kiliseleri hedef almaları, fitne ve kışkırtma mekânlarına dönüştürmeleri ve bir kısmını yıkmalarının Suriyelilerin içindeki iman ve inancı sarsamadığının altını çizdi.

Hassun, şerit ve hukuku farklı olsa da Suriye’de bir tek din bulunduğunu, Suriye topraklarının herkesi bir arada topladığını ve peygamberlerin mesajlarını kucakladığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı