FotoğraflarGenel

Foto – Beşşar Esad baskılara karşı cesaret ve bilinç sergileyen din adamlarının tutumlarını takdir etti

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad dün Suriye’nin muhtelif illerinden din adamları ve ulemaları, cami imamları ve hatiplerin yanı sıra kadın şeriat öğretmenleri ile bir araya geldi.

Görüşmede Esad maruz kaldıkları büyük baskılar karşısında ulusal sorumlulukla yüksek bir duyarlılık, cesaret ve bilinç sergileyen din adamlarının tutumlarına takdirlerini ifade etti. Bu din adamlarının tutumlarını değiştirmek ve hak yolundan şaşmak için kendilerine sunulan tüm teklifleri reddettiklerine işaret eden el Esad; Suriye toplumunun mücadelesinde temel bir dayanak teşkil ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı el Esad dinde doğru kavramların pekiştirilmesi ve dinden sapmaların düzeltilmesinde din adamlarının temel rolüne vurgu yaptı. Bölge ve tüm İslam âleminin maruz kaldığı en tehlikeli meydan okumanın Batının toplumumuz içinde inanç ve ideolojiyi çarpıtmak olduğunu belirten el Esad; Batının kimi kavramları aşamalı bir şekilde değiştirmeye çalıştığına dikkat çekti. El Esad buna örnek olarak Batının Araplığın ırk açısından değil de insani ve medeni açıdan İslam dininden bölünmesi çabalarına işaret ederken, bunun siyasi ve sosyal açıdan istikrarsızlığa yol açacağını ifade etti.

İslam âleminin maruz kaldığı hastalığın siyasi İslam hastalığı olduğunun altını çizen el Esad; siyasi İslam’ın düşmesiyle dinin doğru doğal rolüne döndüğünü, bu doğal rolün de çağrı olduğunu vurguladı.

Sözlerine devam eden el Esad; radikallik ve teröre karşı koymanın sadece bunları kınamak ve çürütmekle olmadığını belirtti. El Esad radikallik ve teröre karşı koymanın en uygun yolunun İslam’ı derinden idrak eden kavrayış ve ahlaka dayalı ılımlı din kavramlarını pekiştirmekle birlikte toplumun gelişmesiyle entegreli olarak dini düşünceleri yenilemekle olduğunun altını çizdi. Bunun için akıl ve mantıkla birlikte başkasını kabullenen, korkutma, baskı ya da dayatmalara değil de ikna etmeye dayalı diyalog aracılığı ile olduğunu belirten el Esad; Suriye ve genel olarak Şam diyarlarındaki din adamları ve ulemaların temel rolleri ve görevlerinin bu olduğunu ifade etti.

El Esad Şam diyarlarındaki İslam’ın her daim gerçek İslam’ı koruyan temel dayanak olduğuna dikkat çekti.

Daha geniş bir vizyonun yapılandırılması ve hataların aşılması açısından ferdi ve keyfi çalışmalardan uzak durup dini çalışmaların kurumlaştırılması önemine dikkat çeken el Esad; bu yönde atılan ilk adımın, toplumlarımızı parçalama hedefli olarak tekfirci ve fitne fetvalarına karşı koymada biz Müslümanlar olarak ortak ideolojik ilkeler ve temelleri pekiştirmeyi amaçlayan kriz fıkhını teşkil etmek olduğuna dikkat çekti.
esad_dinadamlari (2)

esad_dinadamlari (3)

esad_dinadamlari (4)

esad_dinadamlari (5)

esad_dinadamlari (6)

esad_dinadamlari (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı