FotoğraflarGenel

Foto – Beşşar Esad bayramı namazını Şam’ın Muhacirin bölgesindeki el-Efrem camisinde kıldı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad mübarek Kurban Bayramı namazını Şam’ın Muhacirin bölgesindeki el-Efrem Camisinde kıldı.

Cumhurbaşkanı el-Esad’a bayram namazında parti ve devlet ileri gelenleri, milletvekilleri ve Cumhuriyet Baş Müftüsünün yanı sıra din ulemaları ve vatandaşlar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı el-Esad ve cemaat bayram namazını Şeyh Velit Abdülhak’kın eşliğinde kılarken el-Esad Şeyh Abdülhak’ın kurban bayramının anlam ve önemini vurgulayan bayram hutbesini dinledi.

Şeyh Abdülhak, Hz Muhammed’in (sav)veda hutbesinde söylediği sözlerle insanların kanlarının, mülklerinin ve namuslarının kutsallığını vurguladığını söyledi.

Suriyelilerin Hz. Muhammed’in (sav) mesajını yerine getireceklerin başında yer aldığını ve bunun bir sorumluluk olduğunu söyleyerek insanların birbirini sevmesi gerektiğini, Müslümanların kardeş olduğunu, birbirlerine zulmetmemesi ve kötülük etmemesi gerektiğini ifade etti.

Şeyh Abdülhak, sözde Arap Baharının Arap ve İslam ülkelerini kasıp kavuran soğuk bir kışa dönüştüğünü, bu noktada ırkçılığın en geniş ve en açık anlamıyla ortaya çıktığını söyleyerek bir ırkın üstünlüğünü ve her hakka sahip olduğunu iddia eden, halkaların zenginliklerini çalan uluslar arası Siyonizm’in ırkçılığına dikkat çekti.

Abdülhak, bu zor koşullarda ulusal birliğe büyük bir ihtiyaç duyulduğunu bildirerek ulus düşmanlarının ulusu bölmeyi ve yok etmeyi planladıklarını, bu amaçla tek ulusun içinde mezhepçilik ve fitne yaratmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Tüm Suriyelilere sorunlarını uzlaşma ve barış yoluyla çözme, düşmanlarının elindeki mezhepçilik kartını düşürme çağrısı yapan Şeyh Abdülhak, yeni Ortadoğu’yu kendi değerleri ve ilkeleriyle kurmalarını istedi.

Bayram Hatibi, camileri ve ibadet yerlerini koruma çağrısında bulunarak bazı cahillerin Halep’teki Emevi camisine saldırmasını, Suriyelilerin bu yıl hac görevini yerine getirmelerinin engellenmesini kınadı.

Abdülhak, sosyal bağların yenilenmesinin önemine değinerek sevgi, vefa, kardeşlik ve Suriye’nin kurtuluşu için uzlaşmanın Suriye’de yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Suriye’nin tüm evlatlarının şerefi ve toprağı olduğuna vurgu yapan Şeyh Abdülhak, yüce Allahtan Cumhurbaşkanı el-Esad’ın ülkenin çıkarları, güvenlik ve selametini sağlayacak hayırlı işler yapmasına diledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu