FotoğraflarGenelSuriye Dostları

Foto: Hasan Ruhani kimdir?

İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanlığını kazanan Ruhani 1949 yılında doğdu. 13 yaşında iken İran’ın dini eğitim merkezi olan Kum kentine gitti ve orada klasik medrese eğitimi aldı. Dini eğitiminin yanında Tahran Üniversitesi’nde hukuk eğitimi de aldı. Ardından 1979 yılında İngiltere’ye gidip Hukuk Sosyolojisi alanında doktora yaptı.

1977 yılında İmam Humeyni’ye İmam denilmesi için minberde açıkladığı öneri tüm devrimci kesimlerce benimsendi ve o günden sonra İmam Humeyni’ye İmam Humeyni dendi.

Devrim öncesi aktif olarak siyasi faaliyetlere katılıp birçok kez tutuklanan Ruhani, Devrimden sonra muhtelif görevlerde bulundu. 5 dönem milletvekilliği yaptı. 2 dönem Savunma Komisyonu Başkanı, 2 dönem de Dış Politika Komisyonu başkanlığı ve Meclis Başkanvekilliğinde bulundu. Irak Savaşı esnasında üst düzey komutanlıklar ve Uzmanlar Konseyi Üyeliği yaptı. Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin kurulması ile birlikte bu Konseyde dini liderin temsilcisi ve Konsey genel sekreteri oldu.

Hatemi Hükümeti döneminde Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreterliğine devam eden ve Nükleer Başmüzakerici olan Ruhani bazı eleştirilere maruz kaldı. Halen Düzenin Yararını Teşhis Konseyi üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı olan Ruhani bu kurumun Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığı’nı yürütmektedir.
Ayetullah Haşimi Rafsancani ile Hüccetü’l İslam Ruhani’nin Savaş yıllarından kalma görüntüleri

hasan-ruhani (3)

hasan-ruhani (4)

hasan-ruhani (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu