FotoğraflarGenel

Foto – Mali’den kaçan halk Moritanya sınırına kurulu İmberra Kampı’nda yaşıyor

Mali’deki işgalden ve etnik tasfiyeden kaçan kuzey halkı, Moritanya sınırına kurulu İmberra Kampı’nda hayatını sürdürmeye devam ediyor

Mali ordusunun etnik tasfiyesinin ardından ülkelerini terk ederek Moritanya sınırında kurulan İmberra mülteci kampına kaçan 70 bin Malili sığınmacı, hayata tutunmaya çalışıyor. Ülkelerinden getirdikleri eşyalar ve yiyeceklerle kurdukları çadırlarda hayat mücadelesi veren sığınmacılar, su ve elektrik bulunmayan kamplarda dayanışma içinde günlerini geçiriyor.

Özellikle ilk gelen insanların büyük zorluk çektiği görülen İmberra kampında aileler, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR)’nin yaptığı gıda yardımıyla günlük geçimini sağlamaya çalışıyor.

Kampta yaşayan kadınlar ise kampın belirli yerlerine açılan su kuyularında sırayla çamaşır yıkarken, çadırların önüne kurdukları ocaklarda çocukları için yemek pişiriyor.

Sıcak havaların öğle saatlerinde etkisini gösterdiği çöl şartlarında yiyeceklerini saklayamayan aileler, yiyeceklerin çoğunu kuru bakla ve günlük kesilen hayvanlardan sağlıyor.

Ülkelerindeki İslami ilimler geleneğini sürdüren Malililer, kampta çadırlardan kurulan mescitlerde ise İslami ilimler konusunda eğitim alıyor. Yaşlılar ise bunaltıcı sıcaktan korunmak ve yaşıtlarıyla sohbet etmek için mescitlerde vakit geçiriyor. Çocuklar, kıyafet ve ayakkabı eksikliği çekerken, kendi imkanlarıyla yaptıkları oyuncaklarla kampta günlerini geçiriyor.

Malili sığınmacılar, Moritanya’nın yerel yardım kuruluşlarının yanı sıra uluslar arası yardım kuruluşlarının da yardımlarını beklerken, son günlerde ülkelerinden kaçarak İmberra kampına gelenler ise kurulan büyük çadırlarda diğer ailelerle birlikte yaşamak zorunda kalıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu