FotoğraflarGenel

Foto – Şam’ın Meydan Semtinde katledilenler toprağa verildi

Şam’ın Meydan Semtinde intiharcı bir teröristin Cuma günü düzenlediği terör eyleminde yaşamlarını yitiren şehitler dün Meydan Semtindeki Hasan Camiinde resmi ve halk kitlelerinin katılımıyla kılınan cenaze namazı ardından memleketlerinde toprağa verilmek üzere son yolculuklarına uğurlandılar.

Kılınan cenaze namazı ardından şehitlere düzenlenen görkemli resmi törende bayrağa sarılı şehit naaşları son yolculuklarına uğurlanırken Ordu Bandosu Şehit ve Veda marşlarını çaldı. Şehit naaşları törende omuzlarda taşınırlarken törene katılan kalabalık halk kitleleri şehit ve vatan adına attıkları sloganlarla yerleri inlettiler.

Kalabalık halk kitleleri; silahlı terör gruplarının Suriye ve halkını hedef alarak gerçekleştirdikleri çirkef eylemlerini keskin bir dille kınayarak; ne pahasına olursa olsun halkın ulusal birliğine bağlı kalacağını ve vatanın maruz kaldığı komployu başarısız düşürmek ısrarını pekiştireceğini ifade ettiler.

Suriye Hak İslam’ından Başka Hiç Bir Şeyi Tanımadı

Kalabalık halk kitlelerin yanı sıra resmi şahsiyetlerin de katılımıyla kılınan cenaze namazına imamlık yapan Şam Müftüsü Şeyh Beşir Abdülbari; şehitliğin yüksek bir mertebe olduğunu ve ancak muazzam insanların böyle bir mertebeye kavuşabileceklerini belirtti.

Şeyh Abdülbari; Suriye’de de muazzam insanların bulunduğunu ve bu insanların kolunu ne terör ne korku ne de hüznün bükemeyeceğini ifade ederken; “halkımızın söylediği gibi onlar düşmediler, yüce Allah’ın huzuruna yükseldiler.. yüce Allah da onlar için buyurdu ki: “şehitlerin öldüklerini sanmayın, onlar yüce Rabbimizin yanında yaşıyorlar..”.. öyle ki yüce Allah’ın nimet ve faziletini onlara müjdeliyoruz..” şeklinde konuştu.

Suriye’nin kesinlikle korkuyu tanımadığını, sadece ve sadece Kuran-ı Kerim ve sünneti- şerifin çağrısını yaptığı hak İslam’ını tanıdığına vurgu yapan Şeyh Abdülbari; “rahmet ve şefkat resulümüz Hz Muhammed (sav) terörü tanımadı.. aksine atıf ve rahmete vurgu yaptı..” dedi.

Şeyh Abdülbari, insan haklarına çağrı yapan milletlere seslenirken; “sadece kağıtların üstüne yazıp da hiç bir şekilde uygulamadığınız insan hakları nerede?.. Gazze’de insan hakları nerede?.. Gazze kadınları, şeyhler ve çocukları öldürüldüğünde ve hala öldürüldükleri bir zamanda hiç bir seslerini duymadığımızı sözde insan hakları savunucuları nereye saklanıyor..” sorularını ifade etti.

Hiç bir insanın hayatını sona erdirmesinin caiz olmadığını ve bu hayatın sadece o insanın mülkü olmadığını belirten Şeyh Abdülbari; aynı zamanda hiç bir insanın da başka insanların yaşamlarına son vermesinin de caiz olmadığını vurguladı. Şeyh Abdülbari; bu vücut yapısının yüce Allah tarafından yaratıldığını dile getirerek, bu yapıyı yıkmaya çalışanların lanetlenmiş olduklarını söyledi.

Şeyh Abdülbari cenaze törenine katılanlara seslenerek; “ey müminler! Durun basit olduğunu sakın düşünmeyin..” derken; Hz Peygamberin Veda hüccetinde buyurduğu ve ifade ettiği helal ve haramları hatırlattı.

Suriye Halkı Vatan ve Liderine Sevgisini Gösterdi

Vakıflar Bakanı Muhammed Abdüssettar el-Seyyid ise gazetecilere yaptığı açıklamada; Suriye’nin ulusal güvenlik ve istikrarını baltalamak isteyen bu katil suç çetelerini feci bir nihayet beklediğini söyleyerek; tüm komplolara rağmen Suriye’nin güçlü ve mukavemetli kalacağını belirtti.

Bakan el-Seyyid; terör eyleminin, komplocular ve işbirlikçilerinin iflasına açık bir kanıt teşkil ettiğini ifade etti.

Suriye’nin kaderinde uzun yıllardan beri muhtelif komplolar maruz kalmanın yazıldığına işaret eden el-Seyyid; Arap ve İslam alemini hegemonya altına alma ve zenginliklerini sömürmek isteyen tarafların başarılı olamayacaklarına işaret etti.

Vakıflar Bakanı el-Seyyid; şehitlerin pak kanları ve annelerin akan gözyaşlarının onur, haysiyet ve zafer yolunu aydınlatan meşaleler olacağını ifade etti.

Suriye halkının sözünü söylediğini, vatan ve liderine sevgisini müthiş bir şekilde gösterdiğini belirten Vakıflar Bakanı; Cumhurbaşkanı el-Esad’ın ilan ettiği kampsalı reformların devam edeceğini ve Suriye’yi daha parlak bir geleceğe taşıyacağını söyledi.

Suriye el-Esad’ın Yönetiminde Güçlü Kalacak

Öte yandan şehit aileleri ve yakınları evlatlarını kaybetmenin acısına rağmen ulusal birlik-beraberliğe bağlılıklarının altını çizerek, Suriye halkının ülkeyi devlet ve toplum olarak hedef alan planların üstesinden geleceğine inandıklarını ifade ettiler.

Şehit yakınları ve aileleri; vatanı hedef alan şer planlarını başarısız düşürünceye dek her türlü fedakarlıklarda bulunmaya hazır olduklarını ve hiç bir koşul yada baskı altında ulusal çizgiden sapmayacaklarını vurguladılar.

Silahlı terör gruplarının öldürme, kaos ve sabotaj eylemlerini keskin bir dille kınayan şehit yakınları, eli kanlı hainlerin tümünün hakkettikleri en ağır cezalara çarpıtılmaları gereğini belirttiler.

Şehit yakınları sözde özgürlük ve demokrasi talep edenlerin bu mefhumlarla hiç bir ilgileri olmadığına dikkat çekerek, yaşanan olayların buna kanıt teşkil ettiğini ve hiç bir medyanın yaptığı provokasyon ve dezenformasyonla kendilerini aldatamayacağını söylediler.

Cumhurbaşkanı el-Esad’ın kapsamlı reformlar başlattığına ve bu reformları ciddi bir şekilde hayata geçirmeye çalışmasının yanında vatan çatısı altında herkesi diyaloga davet ettiğine vurgu yapan şehit yakınları; Suriye’nin el-Esad’ın liderliğinde hiç bir baskı altında boyun eğmeyeceğini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı