FotoğraflarSuriye Dostları

Foto – Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad, İslam alimleriyle görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün sabah saatlerinde dün Şam’da düzenlenen Kudüs Zaferi İçin Şam Ulemaları Konferansında kuruluşu ilan edilen Şam Diyarları Ulemalar Birliğinden bir heyeti kabul etti.

Görüşmede el-Esad; İsrail’in Kudüs kentini yahudileştirme ve Aksa Mescidini yıkma yönündeki tehlikeli icraatları karşısında Kudüs Zaferi için düzenlenen konferansın önemini belirtti.

Kudüs ve Aksa Mescidinin savunulması ve İsrail’in tehlikeli icraatlarına karşı mücadelede tüm İslam aleminde halk hamlelerini tırmandırma ve pekiştirmeye katkı olarak konferansın büyük bir önem taşıdığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı el-Esad; Filistin davasına sahip çıkmanın gereğine vurgu yaptı.

El-Esad; konferansta kuruluşu ilan edilen Şam Diyarları Ulemalar Birliğinin, Şam diyarlarından hareketle sevgi ve hayır dini hanefi İslam’ın öğretilerini yaymada dünyanın meşalesi olması temennilerinde bulundu. Şam diyarlarının tüm semavi dinleri kucakladığını ve bu dinleri dünyaya yaydığına dikkat çeken el-Esad; yüce Allah (cc) ve peygamberi Hz Muhammed’in (sav) Şam diyarlarını mübarek kıldıklarına işaret etti.

Cumhurbaşkanı el-Esad; Arap ve tüm Müslümanların maruz kaldıkları zorluklara karşı koymada birliğin büyük önem taşıdığını ifade ederek bu bağlamda üstüne önemli bir misyonun düştüğünü söyledi. El-Esad, özellikle İslam ve Müslümanların maruz kaldıkları parazitlik hamleleriyle mücadele etmekle birlikte İslam’ın gerçek, doğru ve asıl portresini tanıtma-yaymada birliğe ciddi bir görev düştüğünün altını çizdi.

Dini fanatizm konusuna değinen Cumhurbaşkanı el-Esad, İslam dininde fanatizmin bulunduğunu, İslam’ın hayır, sevgide ve toplumların örgütlenmesi, yükseltilmesi ve geliştirmesiyle ilgili her şeyde fanatik olduğunu ifade etti.

Araplık ve İslam konusunda ise el-Esad, Arap olmayan Müslümanlar Müslümanlıkla Araplığı birbirine bağlarken pek çok Müslüman Arap’ın Araplığı İslam’dan ayırdığını söyleyerek “Hz. Muhammed’in Araplığını, Kuran-ı Kerim’in İslami ve Arap içeriğini Araplıktan ayrımak mümkün mü?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı el-Esad, Hz. Muhammed’in Araplığı ve Kureyş kabilesine mensup olmakla övündüğüne işaret ederek bu nedenle Araplıkla İslam’ın birbirinden ayrılamayacağının altını çizdi.

El-Esad, “Araplık Kuran-ı Kerim ve öğretilerindeki düşüncelerin taşıyıcısıydı. İslam Araplığı ve Arap dilini muhafaza etti” sözlerini ekledi.

Diğer yandan Şam Diyarı Ulemalar Birliği Başkanı Muhammed Sait Ramazan el-Buti, Kudüs’ün zaferi konferansını başarıya ulaştıracak en önemli unsurun ihmal edilen, öksüz bırakılan ve Suriye’nin değer, sorumluluk ve ilkelere dayanarak kucakladığı Arap ve İslam ulusunun Filistin davasına önem vermesi olduğunu belirtti.

El-Buti, Şam Ulemaları Birliğinin ulemaların harcadığı çabalar ve vatandaşın güvendiği İslami kriterler aracılığıyla tolumun karşılaştığı sorunları çözeceğine inandığını ifade ederek Suriye’nin mesajının yaşadığımız çağda olduğu gibi her çağda yansıma bulduğunu kaydetti.

Heyet üyeleri ise, Suriye’nin Kudüs’ün Zaferi İçin Konferansına kucak açmasını ve Arapların merkezi davası Filistin davasını sürekli sahiplenmesini takdirle karşıladıklarını dile getirerek İsrail’in Aksa Mescidine karşı işlediği suçları örtbas etmek amacıyla halkların iç meselelerle oyalanmaya ve tek vatan evlatları arasındaki saf birliğinin bozulmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Suriye’nin tutumlarını hedef alan, istikrar ve güvenliğini gerçekleri çarpıtma, fitne ve hayali düşmanlar yaratma yoluyla sarsmayı amaçlayan saldırıyı kınayan heyet Filistin davasının unutturulmaya çalışıldığına işaret etti.

Görüşmenin ardından heyet Cumhurbaşkanı el-Esad’a Kuran-ı Kerim’in bir nüshasını ve bir Şam Kılıcı hediye etti.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu