Fotoğraflar

Foto – Suriye halkı terörü değil reformları desteklediğini kanıtladı

Suriye’nin yeni anayasa ışığında ilk kez tanık olduğu 2012 Yılı 1. Yasama Dönemi Halk Meclisi Seçimleri saat 22.00′da sona ererken alt yargı komisyonları tüm illerde oy sayımına başladı.

Olumlu bir atmosferde gerçekleşen seçimlere yoğun halk katılımı, Suriye vatandaşlarının temsilcilerini kalkınma ve hizmet beklentilerini reform sürecinin tanık olduğu hareketlilikle uygun olarak karşılayacak şekilde seçme haklarını özgür iradeleriyle kullanmaya gösterdikleri özeni yansıttı.

Halkın muhtelif kesimlerinden, bileşenlerinden ve siyasi akımlarından kalabalık kitleler; seçim merkezlerinde oluşturdukları kuyruklar ve ulusal sorumluluk-duyarlıklarını göstermeleriyle dünyaya bir kez daha önemli bir mesaj verdiler.

Farklı gölgelerde seçimlerde kaydedilen geniş katılım halkın, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın yönetimindeki reform programına tutunduğunu, değişim ve demokrasi yolunda şiddet ve terörü değil de uygar, medeni ve Suriye toplumuna yakışan demokrasi yöntemini tercih ettiklerini bir kez daha vurgulamış oldu.

Seçime katılan kalabalık kitleler; 7 Mayıs tarihinin Suriye ve halkının tarihinde bir dönüm noktası teşkil ettiğine işaret ederek, seçimlere katılmanın ulusal bir sorumluluk temsil ettiğini belirttiler.

SANA’ya konuşan seçmenler; Halk Meclisinin yeni dönemine seçilecek üyelerden beklentilerini ifade ederlerken; Suriye halkı için bir test teşkil eden seçimlere katılımın önemini belirtiler.

Seçmenler; seçim merkezlerine geldiklerinde beklediklerinden daha fazla katılıma tanık olduklarını, oylarını kullanmak için kuyruğa girmek zorunda kaldıklarını ifade ederek halkın bu şekilde ulusal duyarlılık göstermelerinin önemine dikkat çektiler.

Seçmenlerin genel seçimler kanunu kapsamında Halk Meclisindeki temsilcilerini demokratik, hür ve dürüst bir şekilde seçmelerini garantileyen bağımsız bir yargının denetimi altında seçimlere çok sayıda siyasi parti, blok, güç ve koalisyonların yanında çok sayıda bağımsız adaylar katıldı. Bunların arasında daha önce ülkede bulunan siyasi partilerin yanında yeni siyasi partiler kanunu çerçevesinde teşkil edilen partiler de yer aldı.

Genel seçimler kanununun 35. Maddesi kapsamında aday ve vekillerin yanı sıra medya araçlarının seçim süreci ve oy sayımını gözlemleme hakkı bulunmaktadır.

Suriye televizyonunun seçimleri ülke genelinde 50 farklı noktadan izlemesiyle ilk defa bu denli geniş bir şekilde takip edildi.

Halk Meclisi Seçimleri; Arap ve yabancı 200’den fazla medya kurumuna ilaveten yine Arap ve yabancı düşünür, aydın, gazeteci, politikacı ve hukukçulardan oluşan 100’den fazla şahsiyet tarafından izlendi.

Bu arada 06-05-2012 tarihinde 18 yaşını doldurup da seçme hakkına sahip olan vatandaşların sayısı 14 milyon 788 bin 644 kişiyi bulmasıyla bunların arasında gurbetçiler ve hizmet süresi boyunca seçme hakkına sahip olmayan ordu mensupları bulunuyor.

Gurbetteki vatandaşlar kara sınır kapılarının yanı sıra hava ve deniz limanlarında açılan seçim merkezlerinde oy kullanma hakkından faydalandıkları gibi; seçme işlemi kimlik kartıyla yapıldı.

Seçimlerde vatandaşların birden fazla kez oy kullanmalarını engelleme amacıyla gizli mürekkep kullanıldı.

Oy kullanma işlemleri sabah saat 07:00’da başlarken, akşam saat 22:00’da sona erdi. Ardından seçim sandıkları aleni bir şekilde açılacak ve oy sayma işlemleri başladı.

Bu arada Halk Meclisine toplumun muhtelif kesimleri, bileşenleri ve akımlarını temsil eden 7195 aday 15 seçim dairesinde yarışmasıyla bunların 2632’si üniversite mezunu olup, 710’u ise kadın.

Adaylar; Suriye’de tüm bölgelere yayılan 12152 seçim merkezinde 127’si işçi ve çiftçileri, geri kalan 123’ü de toplumun diğer kesimlerini temsil edecek 250 meclis sandalyesi için yarıştı. Halk Meclisi seçimleri her dört yılda bir yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu