Genel

Foto: Suriye meclisi ilk toplantısını düzenleyerek başkanını seçti

Halk Meclisi dün; Suriye Arap Cumhuriyeti yeni anayasasının 64. Maddesi ve 2012/172 sayılı yasama kararı doğrultusunda, 1. Yasama Döneminin ilk toplantısını meclisin en yaşlı üyesi sayılan Abdülaziz Trad el-Mulhim başkanlığında düzenledi.

Oturumun başında Halk Meclisi seçimleriyle belirlenen üyelerin listesini onaylayan 2012/169 sayılı kararname ve Halk Meclisinin 24-05-2012 tarihine denk düşen Perşembe günü ilk toplantısını düzenlemesine çağıran 2012/172 sayılı kararname okundu.

Açılış konuşmasında oturuma başkanlık eden el-Mulhim; yeni Halk Meclisinin; kapsamlı reform programı çerçevesinde demokratik, özgür, dürüst ve şeffaf seçimler sonucunda teşkil edildiğini belirterek; bu seçimlerin Suriye halkının tüm kesimleri ve bileşenlerinin ideallerini gerçekleştiren yeni anayasa ve yeni genel seçimler kanunuyla yapıldığını ifade etti.

Mulhim; ulusal birlik-beraberliği ifade eden, kampsalı reformları destekleyen, vatanı parlak ve refah dolu bir geleceğe taşımaya özen gösteren, olanak ve performansı pekiştirmeye çalışan, devlet kurumlarıyla reaksiyon içinde modern ve gelişmiş Suriye’yi yapılandırmaya çalışan Suriye halkına teşekkür ve takdirlerini ifade etti.

Meclise girmeleriyle Meclis üyelerini kutlayan Mulhim; kendilerine oylarını veren vatandaşların güvenine layık olmaları, vatan ve vatandaşın hizmetinde sorumlu ve duyarlı davranmaları, halkın ideallerini gerçekleştirmede üstün çabalar harcamalarını temenni etti.

Ardından Meclisin yeni üyeleri yasal andı içtiler.

Tüm üyelerin yasal andı içmeleri ardından oturum başkanı Mulhim; Meclis başkanlığına aday olmak isteyenlerin adlarını aldı. Meclis üyelerinden adaylıklarını ilan eden Muhammed Cihad el-Lahham ve Mucib el-Rahman el-Denden arasında meclis üyeleri içinde yapılan seçimlerde Lahham 250 oydan 225 oy alarak meclis başkanlığına seçildi.

Meclis Başkanlığına seçilen Lahham oturum başkanlığını devralmasıyla; kendisine duydukları güvenden dolayı tüm meclis üyelerine teşekkürlerini sundu. Lahham; bu güveni hakketmekle birlikte vatan ve vatandaşa hizmet etmek için elinden gelen her gayreti gösterme taahhüdünde bulundu.

Halk Meclisinin yeni başkanı Lahham; Suriye’nin yeni bir sürecin eşiğinde olduğunu ifade ederek, bu süreç içinde herkesin vatan için üstün çabalar harcaması gerektiğini belirtti. Suriye ve liderine vefanın kendilerine ilham olacağını ifade eden Mulhim; halkın denetimi altında zamanla yarış içinde Suriye’yi kalkındırmaya ve parlak geleceğini yapılandırmaya çalışacaklarını söyledi.

halkın yenilenen Suriye’de kendilerine büyük umut bağladığına işaret eden Lahham; Suriye ve Suriye halkının tüm güzellikleri hakketmeleriyle reform ve kalkınmada etkin olmaya özen göstereceklerini belitti.

Ardından Fehmi Hasan 202 oyla Meclis Başkanı Yardımcılığına seçilirken milletvekilleri Halid Abbud ve Abdulmuti Muşlib meclis sekreterliğine, Rami Salih ve Mariya Saade meclis denetleyicileri olarak seçildiler.

Halk Meclisinin düzenlediği ilk oturumun tamamı ve oturumda yapılan seçimler televizyon ve radyo kanallarıyla canlı olarak yayınlandı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz 7 Mayıs tarihinde yeni anayasa ve yeni genel seçimler kanunu kapsamında Halk Meclisi seçimleri yapılmış, oylama ve oy sayımı süreci tamamen bağımsız olan yargı komiteleri ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenmişti. Ülkede bulunan eski ve yeni siyasi partilerin katıldıkları seçimlerde ferdi, partiler arası ya da bağımsızlar arası koalisyon listeleriyle 7 binden fazla aday Mecliste 123’ü işçi ve çiftçileri geri kalanları da diğer sektörleri temsil eden toplam 250 sandalye için rekabet etmişlerdi. Seçimler Arap ve yabancı 200’den fazla medya kanalının yanında yine Arap ve yabancı düşünür, akademisyen ve aydın tarafından takip edilmişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı