Genel

Foto- Suriye Ordusu Hama’da terör hücrelerine baskın düzenledi.

Güvenlik birimleri dün Hama – Homs otoyolu üzerinde Hyundai marka bir kamyonun zulalarında silah ve roketler yakalarken kamyonu kullanan şoför ve ona refakat eden bir kişiyi tutukladı.Kamyonda ele geçirilen silahların arasında 5 adet otomatik silah, 10 adet RPG roketi, bol miktarda ve muhtelif türlerde mermi yer alıyor.

Terör Gruplarının Çaldıkları 25 Varil Madeni yağ Bulundu

Hama kırsalında ise güvenlik birimlerinin terör gruplarının kullandıkları bir çiftliğe düzenledikleri baskın operasyonunda teröristlerin daha önce çalmış oldukları 25 varil ağır madeni yağ yakaladılar.

Homs Rafinerisi Kamu Şirketinde doldurulan söz konusu varillerin her birinde 180 kg ağır madeni yağın bulunduğu ifade edildi.

Silah ve Patlayıcı Atölyesi Bulundu

Güvenlik birimleri yine Homs Kentindeki Babaamro Semtinde silahlı terör gruplarının daha önce bomba imalatı, patlayıcı düzenekleri ve hedef belirlemeksizin masum sivil insanların ikamet ettikleri yerleşim semtlerine fırlattıkları el yapımı füzeler üretmede kullandıkları bir atölye buldu.
Bulunan atölyenin içinde işgalci İsrail’in kullandığı keşif uçaklarına benzer bir uçak, gözetleme kameraları, anti-zırh roketleri, muhtelif türlerde füze bataryaları ele geçirildi.Güvenlik birimleri semt içinde ayrıca; terör gruplarının silahları taşıma ve semtler arasında hareket etmekte kullandıkları bir çok dehliz ve tünel buldu.

Petrol Boru Hattını Havaya Uçurmaya Çalıştılar

Diğer yandan Silahlı bir terör grubu dün Deyrezzor ilindeki Ömer Petrol Platformunun güneyinde düşen petrol boru hattını bombayla havaya uçurma girişiminde bulunurken, patlama sonucunda kayda değer bir hasarın meydana gelmediği belirtildi.

Petrol ve Madeni Servetler Bakanlığında yetili bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada; hedef alınan petrol boru hattının Fırat Petrol Şirketine ait Ömer Petrol Platformundan ikinci istasyona ham petrol taşıdığını ifade ederek çapının 24 inç olduğunu açıkladı.

Kaynak; alternatif başka boru hatları bulunması nedeniyle havaya uçurulan boru hattının iki haftadan uzun bir süredir durdurulmuş olduğunu belirtirken, sabotaj eyleminin boru hattını pek etkilemediğini, hasarların da hafif olduğunu söyledi.

Bu arada söz konusu boru hattı bir çok kez silahlı terör grupları tarafından sabotaj eylemine maruz kalmış, kısa süreliğine durdurulması ve alternatif başka boru hatlarının bulunması nedeniyle terör eylemleri petrol üretimini etkilemedi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı