FotoğraflarGenel

Foto – Suriyeli bakanlar Babaamro’daki zarar hacmini inceledi

Yerel Yönetim, Elektrik ve Sağlık Bakanları bugün silahlı terör gruplarının Homs kentine bağlı Babaamro semtinde altyapı ve önemli tesislere verdikleri zararın hacmini incelerken semtin yeniden yapılandırılması amacıyla yapılacak öncelikli çalışmaları belirledi.

Yerel Yönetimler Bakanı Ömer Galavanci gazetecilere verdiği demeçte, ildeki çalışma atölyeleri ve destek veren diğer illerdeki atölyelerin önümüzdeki günlerde Babamro ve bozgunculuk eylemlerinden zarar gören diğer semtlerdeki önemli tesisleri rehabilite etme çalışmalarına başlayacağını bildirdi.

Kent sakinlerinin evlerine aşamalı olarak dönmeye başladıklarına işaret eden Bakan Galavanci, Homs Valiliğinin kamu tesislerindeki hasarı giderecek çeşitli uzmanlık alanlarında komiteler kurduğunu, ailelerin bir ay içinde evlerine dönmeleri amacıyla öncelikli ve temel çalışmaların yapılacağını kaydetti.

Yerel Yönetimler Bakanı, semtin durumunun üzücü ve silahlı terör gruplarının yaptığı tahribatın büyük olduğunu, alt yapının bozulup binaların tahrip edildiğini ve ailelerin evlerinden göç ettirildiğini söyleyerek ilgili hizmet kurumlarının yaptığı incelemeler sonucunda yaklaşık 1 milyar liralık hasar tespit edildiğinin altını çizdi.

Valilik binasında Homs İli Meclis Başkanı ve Meclisin yetkili müdürleriyle yapılan toplantıda, Homs ilinin farklı semtlerinde verilen hizmetlerin durumu ve silahlı terör gruplarının saldırısına uğrayan semtlere odaklanma üzerinde durulduğuna değinen Galavanci, Babaamro bölgesinin kentsel planlama durumu ve planın uygulanması yönünde atılan adımların incelendiğini ifade etti.

Diğer yandna Elektrik Bakanı İmad Hamis, silahlı terör gruplarının saldırısına uğrayan bölgelerde hasar tespiti yapıldığını, Homs, Şam Kırsalı ve diğer illerdeki elektrik sektörü yetkilileriyle yapılan görüşmeler ve gerçekleştirilen saha gezilerinin ardından çalışmaların büyük bir bölümünün yapılması ve vatandaşlara yeniden elektrik hizmeti sunulması yönünde atılacak adımların belirlendiğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta zarar gören elektrik şebekesinin %20′lik bölümünün onarıldığını bildiren Elektrik Bakanı, terör gruplarının elektrik şebekesine tamamıyla zarar verdiğini, yapılan ilk tespitlere göre 700 milyon ila 1 milyar liralık bir zararın ortaya çıktığını bildirdi.

Şam kırsalı, Hama ve Lazkiye’deki elektrik çalışma ekiplerinden yardım alındığını belirten Bakan Hamis, önümüzdeki günlerde ana hatların tamamıyla hizmete gireceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Vail Halki ise, Babaamro semtindeki poliklinik merkezinin silahlı gruplar tarafından enkaza dönüştürüldüğünü, terör gruplarının bu polikliniği saldırılarının merkezi haline getirdiklerini söyleyerek bakanlığın Yerel Yönetimler Bakanlığı, yetkili taraflar ve teknisyenlerin işbirliği ile hasar gören binayı rahabilite edeceğini ve en kısa zamanda hizmete sokacağını belirtti.

Çevre bölgelerde alternatif sağlık merkezleri bulunduğuna işaret eden Sağlık Bakanı, bu merkezlerin vatandaşlara gerekli hizmeti verdiğini dile getirdi. Sağlık Bakanı Halki, Babaamro semtindeki sağlık tesislerinde 3 milyon liralık hasar tespiti yapıldığına dikkat çekti.

Bu arada Sağlık Bakanı, Homs kentindeki özel ve devlet hastanelerini gezerek silahlı terör gruplarının saldırılarında yaralanan vatandaşlara verilen sağlık hizmetlerini inceledi.

Halki, geziyi hastanelerin ihtiyaçlarını belirlemek ve temin etmek amacıyla düzenlediğini, hastanedeki tıbbi kadroların yaralılara gerekli acil tıbbi yardım ve tedaviyi sunduklarını söyledi.

Hastanelerin büyük oranda tüketilen acil ihtiyaçları bulunduğunu, İl Sağlık Müdürlüğünün işbirliği ile bunların temin edileceğini kaydeden Bakan Halki, Homs’taki özel ve kamu sağlık sektörleriyle sivil toplum kuruluşları arasındaki entegratif çalışmalara değindi.

Diğer yandan Homs Valisi Gasan Abdülal, onarım atölyeleri ve enkaz kaldırma ekiplerinin başka illerden katılan ekiplerin desteğiyle çalışmalara başladığını bildirerek gerekli hizmetlerin verilmesi amacıyla su ve elektrik gibi temel hizmetlerdeki hasarın onarımına başlanacağını ifade etti.

Homs Valisi, kente aşamalı şekilde dönmeye başlayan vatandaşların temel ihtiyaçlarının sivil toplum kuruluşları ve Suriye Kızılay Örgütü tarafından karşılandığını bildirdi.

Bakanlar ve Homs Valisi, Babaamro semtinin yanı sıra terörist saldırılarauğrayan İnşaat ve Curatularaes semtlerini gezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı