Genel

Fransa işgalinden kaçan Malililer zorlu bir yolculuğun ardından Moritanya’ya ulaşıyor

Fransa işgalinden kaçan Malililer, bir haftalık çöl yolculuğundan sonra Moritanya’ya ulaşıyor.

Fransız uçaklarının bombaladığı tarihi Timbuktu kentinden kaçan Malili aileler, ortalama bir haftada Moritanya sınırına ulaşıyorlar.

Fransa’nın hava ve kara harekatı ile kuzeydeki silahlı gruplara yönelik başlattığı operasyonların ardından Mali’deki şiddet olaylarından kaçan sığınmacılar görüntülendi.

Ana yollarda güvenlik sorununun olması nedeniyle tali yollardan gelen Malililer, ortalama bir hafta yolculuk yapıyor. Çöl şartlarında yolculuk yapan insanlar, yolda açlık ve susuzluk sıkıntısıyla yüz yüze kalmaları nedeniyle de sınıra bitkin bir şekilde ulaşıyor.

Uzun yolculuğun çocuk ve yaşlıları bitkin düşürdüğü ve çeşitli hastalıklara yakalanmalarına neden olduğu gözlenirken, yol boyunca hayatını kaybedenlerin olduğu da ifade ediliyor. Zorlu yolculuk sırasında birçok hastalığa yakalanan Malililer, Moritanya sınırında bulunan kamplarda tedavi edilmeye çalışılıyor.

Günün farklı zamanlarında öncü kamplara ulaşan Malili sığınmacıların sayısı 60 bini aşarken, Moritanya sınırına gelenlerin günlük sayısı ortalama 6 yüz, zaman zaman 1400′ün üzerine çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu