GenelSuriye Düşmanları

Fransa, Mali’de operasyon düzenleyen askeri birliklerini artırdı

Fransa Mali’de operasyon düzenleyen askeri birliklerini artırdı, 750 olan asker sayısını bin 400′e çıkardı. Fransızlara destek için Afrika ülkelerinden askeri birliklerin Mali’ye sevkiyatı başladı. Salırıdan kaçan Malililer ülkelerini terketmek zorunda kaldı.

Fransa, Mali’deki islami grupları bahane ederek başlattığı Mali’ye askeri müdahalenin şiddetini artırdı. Savaş uçaklarının bombardımanına, kara birliklerinin operasyonu eklendi. Fransa, Mali’ye askeri helikopterler de göndereceğini duyurdu.

Fransa’ya destek olmak üzere Afrika ülkelerinden gönderilen askerlerin Mali’ye sevkiyatı başladı. Nijerya, Senegal, Nijer, Burkina Faso, Togo ve Benin’den gelecek 3 bin 200 askere Çad da 2 bin askerle destek verme kararı aldı. Fransız savaş uçakları Diabali ve Konna kentlerinde yoğun bombardıman ateşine tuttu. Saldırıdan kaçan Maililer ülkelerini terketmeye başladı. Fransa’nın operasyonları başlattığı 11 Ocak’tan bu yana Moritanya, Nijer ve Burkina Faso’ya sığınanların sayısı bin 500’ü geçti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 400 binin üzerinde kişinin Mali’den ayrılmak zorunda kalabileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı