GenelSuriye Düşmanları

Fransa Suriyeli muhaliflere silah ambargosunun kaldırılmasını isteyecek

Suriye’de muhalefetin yeni kurduğu Ulusal Koalisyon, Fransa’ya büyükelçi atadı. Fransa, Ulusal Koalisyon’u, Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıyan ilk Batılı ülke. Hollande, AB dışişleri bakanları toplantısında Suriye’ye silah ambargosunun kaldırılması konusunu gündeme getirileceğini de söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Suriye’de muhalefetin yeni kurduğu Suriye Ulusal Koalisyonu Fransa’ya büyükelçi atadı. Açıklama, Paris’te grubun lideri Ahmed Muaz el Hatip’le görüşen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından yapıldı. Fransa, Ulusal Koalisyon’u, Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıyan ilk Batılı ülke. Türkiye de Ulusal Koalisyon’u bu hafta tanımıştı.

François Hollande açıklamasında, Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un, Pazartesi günü Brüksel’de yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında Suriye’ye silah ambargosunun kaldırılması konusunu gündeme getireceğini de söyledi.

Ahmed Muaz el Hatip, Fransa Hükümeti’ne destekleri için teşekkür etti
Ahmed Muaz el Hatip, Fransa Hükümeti’ne muhalefete verdiği destek için teşekkür etti, “Suriye halkı özgürlüğün bedelini kanıyla ödedi. Bu halk şimdi, uluslarası toplumdan haklarını ve zalim Suriye rejimine karşı güvence istiyor” dedi.

Hatip Paris Büyükelçiliği’ne akademisyen Munzur Makhus’un atandığını açıkladı.

Associated Press ajansı kararı sürpriz olarak niteledi. Ajansa göre Fransa, Suriye muhalefetinin büyükelçi atamasına onay vereceği tahmin ediliyordu ama bunun için geçici hükümetin kurulmasının bekleneceği düşünülüyordu.

Muhalefeti silahlandırma çağrısı
Fransa, Suriye muhalefetinin silahlandırılmasını istiyor. François Hollande, Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un, Pazartesi günü Brüksel’de yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında Suriye’ye silah ambargosunun kaldırılması konusunu gündeme getireceğini söyledi.

Fabius, gönderilecek silahlarla Suriye halkının Esad rejimine karşı kendini savunabileceğini söylemişti.

Avrupa Birliği Mayıs 2011’de Suriye’ye silah ambargosu koymuştu.

Fabius’un toplantıda diğer ülkelere Ulusal Koalisyon’u tanıma çağrısı yapması da bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı