GenelSuriye Düşmanları

Fransa’nın Mali’ye müdahelesi, NATO’nun Afrika işgalinin sinyali mi?

Mali’nin satılmış yönetiminin çağrısı kılıfında tertiplenen Fransa’nın Mali’ye askeri müdahalesinin, NATO’nun Afrika kıtasını işgalinin ilk adımları olduğu bildiriliyor.

Batı Afrika ülkelerinden Mali’nin işgal edilmesinin ‘Fransa’ya ait bir savaş’ olmadığını açıklayan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, dilinin altındaki baklayı sonunda çıkardı. İtalya’dan sonra dün İngiltere’ye geçen Amerikalı Bakan, Cezayir’deki rehine krizine değindiği konuşmasında, ‘NATO, El Kaide üzerindeki baskıyı arttırmalı. Bunun için de Kuzey Afrika’da daha etkin bir şekilde görev almalı. Teröristlere bir karış yer bırakılmamalı’ çağrısında bulundu. Avrupa Birliği ülkeleriyle NATO ittifakı üyelerini Mali ve Cezayir’deki krizlerde daha fazla destek vermeye çağıran Panetta’dan sonra İngiltere Başbakanı David Cameron da Ceayir ve Mali’deki krizlerin bölge ülkelerine yayılma eğilimini hatırlatarak, batılı ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

Washington ve Londra’dan gelen eşzamanlı bu çağrılar dünya medyasında akıllara ABD’nin 7 Kasım 2002′de devreye soktuğu Pan-Sahel Girişimi projesini getirdi. Terörle savaş kapsamında oluşturulan Pan-Sahel Girişimi’nin amacı Eritre, Sudan, Çad, Nijer, Moritanya, Senegal, Libya, Cezayir ve Fas’a uzanan Müslüman Afrika coğrafyasının El Kaide Mağrib ve diğer İslami örgütlerden temizlenmesi olarak açıklanıyor.

Dünya medyasında yapılan yorumlarda da Fransa’nın ‘terör bahanesiyle’ Mali’yi işgali, bu projenin hayata geçirilmesinin ilk adımı olarak görülüyor. Nitekim 2004 yılında Afrika’daki ülkere müdahale etmeyi amaçlayan ‘AFRICOM’ ordusunu kuran ABD, 2013 yılında 35 Afrika ülkesine asker göndereceğini açıkladı.

Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) hatırlatan Pan-Sahel Girişimi’nin kaderi, Rusya ve Çin’in bu projeye karşı alacağı tavra bağlı. Ancak BM Güvenlik Konseyi’nin iki daimi üyesi olan Moskova ve Pekin, Mali işgaline yeşil ışık yakarak Pan-Sahel Girişimi konusunda ‘pasif gözlemci’ kalmayı tercih edeceklerinin ilk sinyalini verdi.

Pan-Sahel Girişimi nedir?

ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Anti-Terör Birimi, 7 Kasım 2002′de ‘Pan-Sahel Girişimi’ adıyla yeni bir proje başlattı. Proje için Mali, Nijer, Çad, Somali, Eritre gibi ülkelerin yer aldığı ve coğrafi olarak ‘sahel’ diye bilinen alana Cezayir ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkeleri de eklenerek ‘pan-sahel bölgesi’ oluşturuldu. Amaç, bu bölgedeki şüpheli mal ve insan hareketlerini kontrol etmek olarak açıklandı. Projenin iki temel ayağı vardı. İlki, BM Güvenlik Konseyi’nin de desteğini alarak ‘terörle savaş’ adı altında bölgenin askeri güvenliği ve kontrolünü sağlamaktı. İkincisi de, bölgenin ekonomik ve sosyal yapısını güçlendirerek İslami gruplara verilen desteği azaltmaktı. Pan-Sahel Girişimi projesi 2005′te Trans-Sahra Anti-Terör Girşimi adını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı