Genel

Fua ve Keferya’da son durum

Kefreya ve El-Fua’dan yaralıları ve hastaları taşıyan otobüsler çok zor ve tehlikeli birkaç saatten sonra Halep’in güneybatısındaki El-Ramuse geçidine girdiler ve Suriye Ordusu ve yetkililer tarafından karşılandılar.
Dün sabah saat 6’da İdlib kırsalında bulunan El-Fua ve Keferya sakinlerinden yaklaşık 500 kişi 10 otobüsle İdlib’e götürüldü.
Bu olayla eş zamanlı olarak, doğu bölgelerinde kalan teröristler değişim anlaşması çerçevesinde bölgeden çıkarıldı.
Bugün sabah saatlerinde doğu bölgelerinden teröristlerle dolu yaklaşık sekiz otobüsün El-Ramuse geçidinden El-Raşidin’e harekete ettiğini ve bu olayın basından uzak bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.
Tesnim Haber muhabiri ayrıca abluka altındaki Keferya ve El-Fua’daki sivillerin çıkarılma süreci ile ilgili olarak ta şunları söyledi: “14 otobüs değişim anlaşması çerçevesinde Keferya ve El-Fua kasabalarına girmeyi bekliyor.
Bizim edindiğimiz bilgilere göre; silahlı kişiler tarafından müzakerede bulunan kişi, otobüslerin Keferya ve El-Fua’dan geçiş yollarında güvenlik sağlayacaklarının sözünü verdi ve otobüsleri korumak için bütün her şey yapıldı.”
Keferya ve El-Fua’daki siviller ilk olarak Halep’e gidecekler ve daha sonra Humus’a hareket edecekler ve bu siviller Suriye’nin merkezi olan Humus’un Hasiya bölgesine yerleşecekler. Bu sivillerin yaşaması için prefabrik evler hazırlandı.
Keferya ve El-Fua sakinlerini taşıyan otobüsler Halep’e ulaştıktan sonra, Keferya ve El-Fua halkının dinlenmesi için Halep’in güneybatısındaki Cibrin adındaki bölgeye gidecekler ve oradan da Humus’a gidecekler. Tabi diğer şehirlerde akrabası ve tanıdıkları olan kişiler de o şehirlere gidecekler ve diğer şehirlerde yakını ve akrabası olmayan kişiler de Humus’un Hasiya bölgesine gidecek.
Şu an Keferya ve El-Fua’nın otobüsleri Halep’in batı kırsalındaki Raşidin bölgesine ulaştı ve Cibrin’e gitmek için Ramuse geçidine giriyorlar.
Keferya ve El-Fua kasabasından yaralı ve hastaların bulunduğu 10 otobüsün Halep’in güney batısındaki El-Ramuse geçidine girdiğini ve ikinci otobüs konvoyunun da Keferya ve El-Fua’dan sivilleri çıkarmanın ikinci aşaması için hazır olduğunu belirtildi.
Ayrıca silahlı kişileri taşıyan yaklaşık 18 otobüsün Halep’in doğu bölgelerinden çıktığı ve El-Ramuse geçidinden geçtiği ve teröristlerin aileleriyle birlikte bölgeden çıkmak üzere olduğu belirtildi.
Bütün tekfirci teröristler doğu bölgelerinden çıkmış gibi görünüyor ve bu teröristlerin sayısı çok fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu