Suriye Dostları

Galibaf: Siyonist rejim bölgede varolduğu sürece kalıcı güvenlik sağlanamaz

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, Siyonist rejim İsrail’in Amerika’nın desteği ile bazı İslam ülkeleri ile ilişkilerini normalleşmek istediğini belirterek, Siyonist rejimin bölgede varlığı olduğu sürece kalıcı güvenlik sağlanamayacağını söyledi.

Galibaf, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Miktad ile Tahran’da yaptığı görüşmede, iki ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerinin gelişmesi gerektiğini belitti.

Galibaf, iki ülke ilişkileri için istişarelerin artması ile daha fazla gelişmesi gerektiğini belirterek, iki ülke düşmanlarının İslam ülkelerinin bağımsızlık, izzet ve ilerlemesini istemediklerini söyledi.

Galibaf, İslam ülkelerinin Siyonist rejimle ilişkilerinin normalleşmesi karşısında durmaları ve bunu tüm dünyaya ilan etmeleri gerektiğini belirtti.

Şehit general Kasım Süleymani’nin bölge güvenliğine katkılarına değinen Galibaf, ”Suriye, Siyonist rejim aleyhindeki direniş cephesinin ön hattındadır ve İran’ın direniş cephesi ve Suriye’ye desteği devam edecektir.” dedi.

Galibaf, iki ülke parlamentoları arasında ilişkilerin gelişmesine de vurgu yaptı.

Suriye dışişleri bakanı Faysal Miktad da, İran’ın Suriye devleti ve milletine düşmanlar karşısındaki desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Suriye devleti ve milletinin hiçbir zaman İran’ın maddi ve manevi desteklerini unutmayacağını söyledi.

Miktad ayrıca İran’ın nükleer ve savunma programı alanında önemli simalarından bilim insanı Fahrizade’nin terör yoluyla şehit edilmesini kınayarak, şehit Süleymani ve Fahrizade’ye yönelik terör saldırılarının gerçekte terörün hamileri olarak Amerika ve siyonist İsrail’in gerçek çehrelerinin bir daha görülmesine vesile olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu