Genel

Galloway: Batı Türkiye’yi kullanmaktan mutlu

İngiltere Parlamentosu eski üyesi George Galloway; Suriye’deki krizi çözmenin tek yolunun Suriye halkının tümünü kapsayacak diyalog olduğunu belirterek, batılı ülkelere ilaveten bazı Arap ülkeleri ve bölge ülkelerinin Suriye’deki krizin çözülmesini istemediklerini ifade etti.

Rusya Bugün Kanalına verdiği demeçte Galloway; ABD’nin yanı sıra Suudi Arabistan ve Katar gibi ona hizmet eden ülkelerin Suriye’deki krizin herhangi bir şekilde çözülmesini istemediklerini; Katar ve Suudi Arabistan’ın bu krizin sürmesi için para ve silah gönderip medyada savaşı yürüttüklerini ifade etti.

Avrupa Birliğine üyelik peşinde koşan Türk hükümetinin bölgede Batı için paralı asker gibi çalışmakta yetenekli olduğunu ve Batının daha önce Libya’da kullandığı gibi Suriye’de yaşanan olaylarda da Türkiye’yi arena olarak kullandığını söyleyen Galloway; Batının Türkiye’yi bu şekilde kullanmaktan mutlu olduğunu, ancak onu hiçbir zaman AB’ye kabul etmeyeceğini belirtti. İngiliz eski parlamenter Galloway; Türkiye’de Receb Tayyib Erdoğan’ın başkanlığındaki Adalet ve Kalkınma Partisinin bugün artık Batının taşeronu olduğunun altını çizdi.

Suriye’de olup bitenlere yönelik Rusya’nın tutumunu doğru ve akıllıca olarak nitelendiren Galloway; “Suriye krizine yönelik tutumlarında Rusya ve Çin’in yanında eski BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın krizi en iyi çözebilecek planını destekliyorum” şeklinde konuştu.

İngiliz eski Milletvekili; Batının İslam ülkeleri liderlerini kendi adaletsizliklerinin bir parçası olmaları için kendi sistemlerine entegre etmek için çabaladıklarını belirtirken, herhangi bir Arap liderinin batının politikasına meydan okuduğunda onu kaldırmak için çalıştıklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı