FilistinGenel

Gazze sınırına yakın yerleşkelerin sakinleri hayatlarından şikayetçi

İşgal rejimi gazetelerinden Yediot Ahranot, Gazze Şeridi sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin başlamasının üzerinden bir yıl geçtiğini ve sınıra yakın yerleşkelerde hayatın kötü olduğunu yazdı.

Gazete, Aşkol Bölgesel Konseyi Başkanı Gadi Yarkoni’nin “Gazze Şeridi’nde Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri başlayalı bir yıl oldu. Olaylar hâlâ devam ediyor. Hatta gün be gün daha da kötüye gidiyor. Bu durum hepimizi etkiliyor” dediğini aktardı.

Haberde belirtildiğine göre, Yarkoni, sınıra yakın Yahudi yerleşkelerinden kendilerine ulaşan raporlarda tedavi ve psikolojik destek taleplerinin arttığını söyledi.

Gazete, Yarkoni’nin “Öğretmenler olayların sonuçlarından şikayetçiler. İçlerinde rahatsızlık var. Gelecekten çok korkuyorlar” dediğini ifade etti.

Yediot Ahranot gazetesi, sınıra yakın bölgelerde kurulu Yahudi yerleşkelerinde yaşayanların çoğunun net bir siyasi ufuk yokluğu nedeniyle öfkeli olduklarını bildirdi.

Haberde, Gazze Şeridi sınırına yakın Yahudi yerleşkelerinde yaşayan yerleşimcilerden birçoğunun işgal rejiminin daha güvenli olan orta ve kuzey bölgelerine göç etmeyi düşündüğü kaydedildi.

Gazze Şeridi’nden gönderilen balonlar ve uçurtmalar Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin başladığı 30 Mart 2018’den bu yana işgal altındaki topraklarda yüzlerce yangına yol açtı.

Filistinli gençlerin basit araç gereçlerle yaptığı ve kuyruğuna yanıcı madde bağlayarak sınırın diğer tarafına gönderdiği uçurtmalar ve balonlar işgalciler için kabus olmaya devam ediyor.

Uçurtmaların ve balonların çıkardığı yangınlar binlerce dönüm arazinin yanmasına ve işgalcilerin milyonlarca şikel zarara uğramasına sebep oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu