GenelSuriye Düşmanları

Gazze yenilgisi siyonistlerin İran düşmanlığını artırdı

Siyonist İsrail rejiminin Gazze’deki ağır yenilgisinin faturasını İran’a kesen Amerikalı yahudiler, İran’a karşı düşmanlıklarını artırdı.

Siyonist rejimin başlattığı ‘Savunma Sütunları” adlı savaşta, Gazze direnişi karşında ağır bir yenilgi alması ve direnişin şartlarına boyun eğip ateşkesi kabul etmek zorunda kalmasının yahudilerdeki şoku sürüyor.

İran yapımı Fecr 5 füzeleriyle Tel Aviv’in vurulması da Yahudilerin İran düşmanlığının artmasını başlıca sebebi durumda.

Amerika’da “Israel Project” adlı Yahudi teşkilatı tarafından yapılan bir anket, İran’a yönelik askeri saldırı isteklerininin arttığını gösteriyor.

Daha önceki anketlerde % 60’larda olan oran, Gazze savaşından sonra % 71’e çıktı.

Ankete katılanlar, İsrail’in “Amerika’nın en güvenilir müttefiği” olduğunu belirterek, İsrail’in İran’a karşı askeri saldırısında Amerika’nın destek vermesini istiyor.

Ankete 793 kişinin katıldığı ve yanılma oranının % 3.5 olduğu belirtiliyor.

The İsrael Project örgütü lideri Josh Block, anket sonuçlarını değerlendirirken “Amerikalılar bizim bölgedeki en büyük ve güvenebileceğimiz tek müttefiğin İsrail olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu gerçek bugün her zamankinden daha çok bilinmektedir” dedi.

Ankete katılanların % 81’i, Amerika’nın İsrail ile ilişkilerini daha da büyütmesini isterken, sadece % 2’si Amerika’nın İsrail ile ilişkilerine karşı çıkıyor.

Ankette Yahudilerin Mısır konusunda da kaygılarına yer veriliyor.

Ankete katılanların % 52’si, Ortadoğu’daki Mısır gibi yönetimlerin Amerika’nın güvenlik ve çıkarlarını tehdit ettiğini, zira Mısır’ın “aşırı dinciler” tarafından yönetilmeye başlandığını belirtiyor.

Ankete katılanların % 30’u ise Mısır yönetiminin Amerikan güvenlik çıkarlarını tehdit etmediğini belirtiyor. Bu gruba göre, Mısır’ın yeni yöneticilerinin ılımlı İslamcılar ve geçen zaman içinde Batı’nın desteğini daha çok alacaklar.

Ankete katılanların % 69’u İran’a karşı ciddi rahatsızlığını dile getirirken, % 9’u ise İran konusunda ılımlı bir tavır sergiliyor. Bu oran geçen yılki anketlerde % 14 gözüküyordu.

Ankete göre, İran’a karşı askeri saldırı isteyenlerin oranı % 10 artmış durumda.

Ankette “Eğer İsrail İran’ın nükleer tesislerine saldırır ve onu nükleer silah edinmekten alıkoyarsa, bunan karşılık İran da İsrail’e karşı saldırı düzenlerse, Amerika’nın İsrail’e askeri yardımda bulunmasını destekler misiniz?” sorusu soruluyor.

Geçen yılki anketlerde bu soruya % 61 “evet” derken, son ankette, % 71’i “evet” diyor. “Hayır” diyenlerin oranı ise % 33’ten % 22’e düşmüş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı