GenelSuriye Dostları

Gazze’de İran desteği ile kurulan füze fabrikası üretime devam ediyor

Siyonistlerin “TimesofIsrael” sitesinde yayınlanan bir analizde Gazze’deki füze fabrikasında üretilen füzeler ele alınıyor.

“TimesofIsrael” adlı sitede Adiv Sterman imzasıyla yayınlanan analiz-haberde, Gazze’de İran desteği ile kurulmuş olan füze fabrikasında üretimine halen devam edilen silahlardan söz ediliyor;

Hamas’ın M-75 füzelerinin menzili 80 kilometreyi buluyor. Bu da adı geçen füzelerin, Tel Aviv ve Kudüs’ün birçok bölgesine ulaşabileceği anlamına geliyor.

Habere göre gelişmiş balistik füzeler Salı günü Gazze Bölgesi’nden Akdeniz’e fırlatıldı. Muhtemelen bu, silahların kapasitelerini ve menzillerini test etmek amacıyla gerçekleştirildi.

‘İsrail’de yayın yapan Kanal 2’nin haberindeki açıklamaya göre söz konusu füze denemelerinin neden olduğu büyük ses patlamaları, Gazze sınırına komşu olan ‘İsrail’ şehirlerinden ve kentlerinden de duyuldu. Habere göre denenen roketler M-75 füzelerinin, daha uzun menzilli ve daha geniş savaş başlığını içeren geliştirilmiş bir versiyonundan oluşuyor.

Diğer ‘İsrail’ haber ajansları ise, ordunun açıklamasından alıntı yaparak, söz konusu patlamaların eğitime katılan ‘İsrail’ jetlerinin çıkardığı ultrasonik patlama sesleri olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz beş yıl içerisinde Gazze Bölgesi’ni yöneten Hamas hükümeti kendisi için 200 mm. Kalibreli, 80 kilometre menzilli M-75 füzelerini üretti. Bu füzeler, Tel Aviv’i vurabilecek kapasitede olup, 2012 Kasım ayında gerçekleşen savaş sırasında İran teknolojisine dayalı olarak üretilen M-75 roketlerinden bazıları Tel Aviv ve Kudüs’e ateşlendi.

M-75 füzelerinin ismi, 2003 Mart ayında Siyonistlerin suikast düzenlemesi sonucu hayatını kaybeden Hamas lideri İbrahim Mukadime’ye atfen verildi. Füzenin adındaki “75” ibaresi ise “kesin menzili” ifade ediyor.

Siccil Taşı savaşındaki üstün başarısıyla birlikte M-75 roketleri artık, Gazze’de bir nevi kutlama sembolü haline geldi. Hamas atmış olduğu füzelerle ‘İsrail’in köşe bucak saklanmasına neden olmuştu.

Geçtiğimiz Aralık ayında Hamas’ın yayın organı Risale gazetesi, yapmış olduğu haberde yerel kozmetik firmalarının efsanevi roketlerin isimlerini ürünlerine işlemeye karar verdiklerini belirtmişti.

Şadi Advan yapmış olduğu açıklamada “Kokusu cezbedici ve çok hafif, aynı Filistin direnişindeki füzeler, özellikle de M-75, gibi” demişti. Ayrıca şirketinin “vatandaşlarına her nerede olurlarsa olsunlar, velev ki Çin’de olsunlar, zaferi hatırlatmak” arzusu güttüğünü ifade etmişti.

Ayrıca Ocak ayında Haremü’ş Şerif’teki Filistinliler, M-75 roketlerinin bir kopyasını yaparak gövde gösterisi gerçekleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu