FilistinGenel

Gazze’deki tüneller İsrailli askerlerin korkulu rüyası

İsrailli askeri yetkililerin, Gazze’deki direniş gruplarına ait tünellerin yok edilmesi konusunda siyasi liderlerden farklı düşündüğü bildirildi.

Yediot Ahronot gazetesi, İsrailli komutanların siyasi liderlerin aksine Gazze’deki tünellerin yok edilmesinin kolay olmadığını düşündüklerini bildirdi.

Yossi Yehoshua imzalı haberde “Politikacılar, tünel tehlikesinin ortadan kaldırılması için birkaç güne ihtiyaç duyulduğundan söz ediyor olsalar da savaş meydanından dönen subaylar bu konuda daha az iyimserler. Onlar ordunun bu görevi yerine getirmesi için günlere, hatta aylara ihtiyacı olduğunu söylüyorlar” denildi.

Tünellerin imhasıyla ilgili askeri ve siyasi liderler arasındaki görüş farklılıklarına dikkat çekilen yazıda, tünellerin kısa sürede yok edilmesinin mümkün olmamasına rağmen siyasi liderlerin her ne pahasına olursa olsun ateşkese varmak için bunu istedikleri; ancak bunun sadece İsraillileri ve yerleşimcileri kandırmaya yönelik olduğu ifade edildi.

30 tünel belirlendi, çok azı imha edilebildi

Gazze’de şimdiye kadar 30 tünelin belirlendiğini, ancak bunların çok az bir kısmının yok edilebildiğini belirten gazete, “tünelleri yok etme görevi kolay bir iş değil. Sahadan gelen raporlar karmaşık ve tehlikeli bir savaş olduğunu anlatıyor. Tünellerin çevresinde bomba yerleştirilmemiş ev yok. Bu evler her an bir ölüm tuzağı olabilir” diye yazdı.

Gazze’deki tünellerin İsrail askerlerinin ve komutanlarının kabusu olduğunu belirten gazete, İsrail ordusundaki bir generalin başlangıçta tünelleri belirleme maharetinden söz ettiğini; ancak çok geçmeden geri adım atarak tünel sorununun çözümünün uzun zaman alacağını söylemeye başladığını yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu