Genel

Gazze’ye giden yardım konvoyu Suriye’ye ulaştı

İngiliz Milletvekili George Galloway’ın denetiminde Filistinlilerin hakları ve Suriye ile dayanışma içinde olan Avrupalı bir grubun “Diyarlara Dönüş Hakkı” adı altında organize ettiği insani yardım konvoyu Gazze’ye gitmek üzere Suriye’ye ulaştı.

Keseb sınır kapısı üzerinden Lazkiye’ye varan konvoyu karşılayan Lazkiye Valisi Abdülkadir Muhammed el-Şeyh ve Baas Partisi İl Başkanı Muhammed Şreytah; Suriye ve halkının, onurlu tüm Arapların merkezi davasını oluşturan Filistin davasından yana tutumları dolayısıyla konvoyda bulunanlara teşekkür ve takdirlerini ifade ettiler.

Suriye’nin mevcut süerç içinde maruz kaldığı baskı, dayatma ve terör eylemlerinin Filistin davasına desteğinden kaynaklandığına işaret eden Lazkiye Valisi; tüm şiddet ve terörle Suriye ve halkını onurlu tutumlarından ve adil davalarından caydırmayı amaçladıklarını belirtti.

Konvoy Sözcüsü Kevin Ovenden; Gazze Kesimindeki Filistin halkına doğru yol alan konvoya sundukları destek ve sağladıkları kolaylıklardan dolayı Suriye hükümeti ve halkına teşekkürlerini belirtti.

Ovenden; insani yardım konvoyundan temel hedefin; Filistin davasını kamuoyunun hafızasında temel bir dava olarak canlı tutmanın yanında Gazze halkına insani yardımlar taşıma ve İsrail’in katı ablukasını kırmak olduğunu söyledi.

İnsani yardım konvoyunun 15 Mayıs tarihinde Gazze’ye ulaşması beklendiğine işaret eden Ovenden; bu tarihin Nekbe Yıldönümüne denk geldiğini açıklayarak, dünyaya evlerinden göç ettirilen Filistinlilerin diyarlarına dönme haklarını hatırlatmayı istediklerini belirtti.

Ovenden; Suriye’de olup bitenlerin sadece ve sadece Suriye halkını ilgilendirdiğini söylerken, Suriye halkının herhangi bir müdahale olmadan kendi kaderini kendi elleriyle belirleme hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Vatan içinde yaşamayanların demokratik seçimler talep etmelerini garipseyen Ovenden; batı ve bir kısım ülkelerin Suriye’ye uyguladıkları baskı, yaptırım ve dayatmaların mantıksızlığını ifade etti. Ayrıca söz konusu bu ülkelerin çifte standartlı politikalarını eleştirdi.

Konvoyun Suriye’ye girmesinde Türkiye’nin yarattığı sorunlara dikkat çeken Ovenden; Suriye’ye girmeden önce Türkiye’nin Yayladağı sınır kapısında tanık oldukları durumlara değindi

Bu arada insani yardım konvoyu; Gazze halkına muhtelif tıbbi ve eğitim malzemeleri taşıyan 14 otobüsten oluşmasıyla konvoyda Avrupa’nın değişik ülkelerinden 24 şahsiyet bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı