GenelSuriye Düşmanları

George Sabra: Cenevre-2 konferansına katılmak için Esad’ın çekilmesi ön şartımız değil

Suriye Ulusal Konseyi adlı muhalif örgütün Başkanı George Sabra, Cenevre-2 konferansına katılmak için Beşşar Esad’in çekilmesini ön şart olarak koşmadıklarını açıkladı.

Lübnan’dan yayın yapan LBC televizyonuna demeç veren Ulusal Konsey Başkanı George Sabra, Ulusal Koalisyon’un bir parçası olan Ulusal Konsey’in henüz Cenevre-2’ye katılma konusunda değerlendirme toplantısı yapmadığını; ancak Beşşar Esad’ın çekilmesinin kendileri açısından konferansa katılma konusunda ön şart olmadığını söyledi.

George Sabra, kendilerinin siyasi çözüm öngören Cenevre-2 konferansına katılma konusunda Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın çekilmesini ön şart olarak koymadıklarını söylemekle birlikte, Birinci Cevre konferansı bildirisinin Esed’in çekilmesini öngördüğünü öne sürdü.

30 Haziran 2012’de imzalanan Cenevre bildirisinde siyasi çözüm için Suriye yönetimi ile muhaliflerden oluşan bir geçiş hükümetinin kurulması kararı alınmış; ancak Rusya, ABD’nin liderlik ettiği Suriye’nin Dostları grubunun “Beşşar Esad, geçiş hükümetinde yer almamalıdır” şeklindeki talebinin bildiri metninde yer almasını engellemişti.

Sabra, LBC televizyonuna yaptığı açıklamada Cenevre-2 Konferansının Suriye’deki savaşı sona erdirebileceğine ihtimal vermediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı