Genel

Görgü tanıkları: İki uçak vardı!

Suriye’nin “hava sahasını ihlal” gerekçesiyle Türk savaş uçağını vurduğunu açıklamasının ardından olayın görgü tanığı Suriye yurttaşları, uçağın çok alçaktan uçtuğunu ve başlangıçta iki uçak gördüklerini iddia ettiler.

Yurt gazetesinden alınan Ömer Ödemiş’in haberine göre, Suriye’nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Türkiye’ye ait savaş uçağıyla ilgili pek çok soru hala cevabını hala yanıt bekliyor. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4E modeli savaş uçağının Suriye sınırlarının içine neden bu kadar girdiği, amacının ne olduğu sorularına yanıt aranırken, jetin düşürülmesi olayını izleyen görgü tanıkları ilginç iddialarda bulundular.

“Çok alçaktan uçuyordu”
Suriye’nin El Basset kasabasının bir kilometre açıklarında yaşanan olayı anlatan görgü tanıkları uçağın çok alçaktan uçtuğunu, Kalaşnikof tüfekle bile vurulabileceğini, bu nedenle de El Basset Dağları’nda konuşlandırılmış 7 kilometre menzilli uçak savar bataryalarının kullanılmadığını, sahilde bulunan ve menzilleri 1 kilometre olan normal uçak savarlarla vurulduğunu söylediler.

“Paraşütle atlayan olmadı”
Görgü tanıkları ayrıca çok yakınlarından geçen uçağın haki-yeşil renkli olduğunu ve üzerinde hiçbir ülkeye ait bayrak görmediklerini, çok sonra Türkiye’ye ait bir savaş uçağı olduğunu öğrendiklerini söylüyorlar. Bir diğer önemli açıklamaları ise, Uçak düşmeden önce, paraşütle atlayan hiç kimseyi görmediklerini, eğer atlama ya da paraşüt olsa idi bunu mutlaka göreceklerini ifade ediyorlar.
Türk uçağının deniz yüzeyinin hemen üstünden bu kadar yakın bir bölgede hangi amaçla bulunduğu, kim tarafından neden görevlendirildiği sorusu hala yanıt bekliyor.

“Bir uçak kıbrıs yönüne gitti”
Bir başka görgü tanığı ise, gelen uçakların iki adet olduğunu, Suriye topraklarından ateş açılmasının hemen ardından diğer uçağın, bölgeden hızla ayrılarak, Kıbrıs- İsrail yönüne doğru kaçtığını ve kaybolduğunu söylüyor.
El Basset de yaşayan görgü tanıkları aynı gün saat 17.30 sularında iki ayrı savaş uçağının yine görüldüğünü, ancak bu kez yüksekten uçtuklarını, bu uçaklara da savunma bataryalarından ateş açıldığını ama isabet almadan bölgeden uzaklaştıklarını belirtiyorlar.

“İlk kez yabancı uçak gördük”
Bölgede yaşayan halk ilk kez böylesi bir şey ile karşılaştıklarını, El Basset kasabasının yabancı uçakların rutin bir uçuş güzergâhı üzerinde olmadığı, ilk kez Türk uçaklarını gördüklerini ve neden burada olduklarına bir anlam veremediklerine dikkat çekerek, Erdoğan’ın bu konuda açıklama yapmasını tüm Suriye halkının beklediğini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu