GenelSuriye Düşmanları

Halep’te kaçırılan Lübnanlıların aileleri Türkiye’yi protesto etti

22 Mayıs’ta Suriye’de kaçırıldıktan sonra Ahmet Davutoğlu tarafından Lübnan’a dönecekleri ilan edilen, ancak o tarihten beri ülkelerine teslim edilmeyen 11 Lübnanlı’nın aileleri dün Beyrut’ta Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto eylemi yaptı.

22 Mayıs’ta İran’da kutsal yerleri ziyaret ettikten sonra dönüş yolunda Halep’te kaçırılan Lübnan vatandaşları halen ülkelerine dönemedi. Lübnan vatandaşları Suriye’de silahlı bir grup tarafından kaçırıldıktan sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu devreye girmiş ve ziyaretçilerin birkaç gün içerisinde ülkelerine döneceklerini söylemişti. Ancak Davutoğlu’nun bu sözleri etmesinin üzerinden iki buçuk aya yakın zaman geçmesine rağmen, 11 Lübnanlının akıbeti halen belirsizliğini koruyor.

Aileler Türkiye ve Katar’ı sorumlu tutuyor
Lübnan’da yayımlanan El Naşra gazetesinin haberine göre Halep’te kaçırılan 11 Lübnanlının aileleri dün Beyrut’ta Türkiye Büyükelçiliği önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi yapan aileler, Ankara hükümetinden söz verdiği gibi Lübnan vatandaşlarını Suriyeli muhaliflerden alarak ülkelerine iade etmesi talep edildi.

Ailelerin benzer bir eylemi Katar Büyükelçiliği önünde de yapmak istedikleri, ancak polisin buna engel olduğu iddiası da gazetede yer aldı. Aileler, Lübnanlı ziyaretçilerin başlarına gelenlerden Katar ve Türkiye’yi sorumlu tuttuklarını ifade ettiler. Aileler adına sözcülük yapan Şeyh Abbas Zoghaib, Ulusal Haber Ajansı’na “Türkiye, Katar ve Suriye muhalefetini destekleyen bütün ülkeleri Lübnanlıların kaçırılmasından ve çocuklarımızın başına gelenlerden sorumlu tutuyoruz. Çocuklarımızı şehit olmuş kabul ediyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu