FilistinGenel

Halid el-Bataş: Direnişin hakları saygın kabul edilmelidir

İslami Cihat, Direnişin haklarının saygın kabul edilmesi ve Kahire’nin davet etmesi durumunda ateşkes müzakerelerine yeniden başlamaya hazır olduğunu açıkladı.

Filistin’in SAMA haber ajansının haberine göre İslami Cihat’ın ateşkes müzakerelerine yeniden başlamaya hazır olduğuna dair açıklamayı İslami Cihat’ın Kahire’deki müzakerelerde yer alan liderlerinden Halid el-Bataş yaptı.

Halid el-Bataş, “Mısırlı yetkililer, Direnişin taleplerini yerine getirmek için Filistin heyetine resmi davette bulunursa, Kahire’ye gidip müzakerelere yeniden başlamakta bir sakınca yok” dedi.

Sınır kapılarının açılması ve ablukanın kaldırılmasının Filistinli grupların ortak talebi olduğunu vurgulayan Halid el-Bataş, Katar’ın arabuluculuk girişimleriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Biz Gazze’ye yönelik saldırıların durması için herhangi bir Arap veya İslam ülkesinin çaba göstermesine karşı değiliz. Ancak her türlü çabanın Direnişin haklarını saygın kabul etmesi gerekiyor. İslami Cihat, Direnişin taleplerinden bazısını göz ardı eden ve silahlandırılmasını öngören hiçbir planı kabul etmeyecektir” dedi.

Halid el-Bataş ayrıca müzakerelerine dönme konusunda ateşkesin garanti edilmesini de şart olarak gördüklerini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu