FilistinGenel

Halid el-Bataş: Direnişin silahsızlandırılmasını isteyenler hayal görüyor

Hamas, Gazze’de ateşkes için Mısır tarafından gündeme getirilen ateşkes planını ölü doğmuş bir plan olarak niteledi.

El-Meyadin televizyonunun haberine göre Hamas liderlerinden Muşir el-Masri, Mısır’ın Gazze için gündeme getirdiği ateşkes planının ölü doğduğunu söyledi.

Mısır’ın gündeme getirdiği ateşkes planını Hamas’a ve İslami Cihat’a sunmadığını belirten Muşir el-Masri, “Bu plan, tek taraflı olarak yalnızca İsrail’e sunuldu” dedi.

İslami Cihat liderlerinden Halid el-Bataş, Masri’nin açıklamasından kısa bir süre önce verdiği bir demecinde, Mısır tarafından sunulan ateşkes planını Hamas’la birlikte incelemekte oldukları söylemişti.

Halid el-Bataş, İslami Cihat ve diğer Filistinli direniş örgütlerinin ateşkes konusunda şartlara sahip olduğunu belirterek Mısır’ın bu şartları garanti etmesi gerektiğini ifade etmişti.

Ateşkes için ablukanın sona erdirilmesi, sınır kapılarının açılması ve işgalcilere karşı direniş hakkının tanınması gibi şartlara sahip olduklarını belirten Bataş, sadece İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun değil Batılı liderlerin de Filistin ve Lübnan direnişini silahsızlandırmayı amaçladığını ancak bunun sadece bir hayal olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu