FilistinGenel

Halid Meşal: Ablukanın kaldırılması konusunda gerçek garanti istiyoruz

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Gazze ablukasının kaldırılmasının ateşkesin temel şartı olduğunu belirterek ablukanın kaldırılması için gerçek bir garanti istediklerini söyledi.
BBC televizyonuna demeç veren Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Gazze ablukasının kaldırılmasının Filistin halkının talebi olduğunu vurguladı.
Halid Meşal, “Biz en kısa sürede ateşkes sağlanmasını istiyoruz, bununla birlikte Gazze ablukasının kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu, Filistin halkının isteğidir. Ben BM’den, ABD’den ve İngiltere’den Gazze’ye gitmelerini ve halka ne istiyorsunuz diye sormalarını istiyorum. Ben verilecek cevabı tamamen kabul edeceğim” dedi.
BBC’nin “Amerikalıların çalıştıkları anlaşmanın iki yönü var. Ateşkesin sağlanması, füze atışlarının durdurulması, sonra da Gazze ekonomisinin güçlendirilmesi ve ablukanın kaldırılması konusunda ciddi müzakere yapılması. Siz bu çözüm şeklini kabule hazır mısınız?” şeklindeki sorusuna Halid Meşal şu cevabı verdi:
“Benim için bu konuda bir mekanizma önemli. Biz Gazze ablukasının kaldırılması konusunda gerçek bir garanti istiyoruz. Biz geçmişte de bazı vaatler duyduk; ama hiçbir şey yapılmadı. Gazze, Filistin’in bir parçasıdır ve orada 1 milyon 700 bin kişi yaşıyor. Onların abluka olmadan yaşama ihtiyacı var. Bizim bir limana ve bir havaalanına ihtiyacımız var.
Biz dünyaya ulaşmak istiyoruz. Biz kontrol altındaki sınır kapılarından geçmek istemiyoruz. Bu, Gazze’yi dünyanın en büyük cezaevi haline getirdi. İnsanlar tedavi ya da iş için dışarı çıkamıyorlar.
Gazze halkı neden yavaş bir ölümle cezalandırılıyor. Bu bir cinayettir.
Biz saldırıların ve ablukanın sona ermesini istiyoruz. Bu şartlarda ateşkesi kabul ederiz. Biz kanın durmasını istiyoruz.”
Halid Meşal, BBC’nin “Siz direnişten söz ediyorsunuz. Okullara füze yerleştirilmesi direniş düşüncesiyle nasıl açıklanabilir?” şeklindeki sorusuna “Çok açık söylüyorum. Bu bir yalandır, bırakın bu sözleri İsrail söylesin” şeklinde cevap verdi.
Muhabirin “bu İsrail’in değil BM İnsani Yardım Ajansı’nın sözüdür. Açıklamaya göre Gazze’deki bir okula yaklaşık 20 füze yerleştirildi. BM Genel Sekreteri de buna öfkelenerek ‘okulların askeri hedef haline getirilmesinden sorumlu olanlar masum çocukların hayatını tehlikeye atıyorlar’ dedi” şeklindeki itirazına da Halid Meşal şu cevabı verdi:
“Bu sözler doğru değil, Gazze’deki füze rampaları direnişe aittir. Onlar da yer altında bulunuyor ve İsrail buralara ulaşamıyor. O yüzden de bu füzeleri sivil yerleşim yerlerindeymiş gibi göstermeye çalışıyorlar. İsrail hastanelere, camilere ve binalara saldırıyor. İsrail Şucaiyye ve Tuffah’ta katliamlar yapıyor. Bugün tüm dünyanın da gözlemlediği gibi Huzaa’da yeni bir katliam yaptı. Dünya hiçbir şey yapmadan sadece Hamas’ı suçluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı