GenelSuriye Dostları

Halid Meşal, Amman’da Ürdün Kralı Abdullah Es-Sani’yle görüştü

Resmi bir ziyaret için Amman’da bulunan İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, dün (28 Ocak Pazartesi) Ürdün Kralı Abdullah Es-Sani tarafından kabul edildi.

Ürdün resmi kaynaklarının bildirdiğine göre, Ürdün Kralı Abdullah Es-Sani, Hamas lideri Halid Meşal ve beraberindeki heyeti kabulünde, Filistin’in Birleşmiş Milletler’de gözlemci ülke statüsüne kavuşmasının Filistinlilerin haklarını yeniden kazanma yolunda atılmış temel adım olduğunu söyledi.

Söz konusu kaynaklar, Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal’in de Ürdün Kralı’nın Filistin halkının direnişine verdiği desteği takdir ettiklerini söylediğini ve Ürdün askeri hastanesinin Gazze’de verdiği sağlık hizmetlerini övdüğünü bildirdi.

Meşal’in ayrıca, Hamas Hareketi’nin Filistin halkının birlik ve bütünlüğünü sağlayacak tüm girişimleri desteklediğini ve alternatif vatan düşüncesini ise kesinlikle reddettiğini söylediği ifade edildi.

Hamas lideri Halid Meşal, kabul sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada da, görüşmenin ana konusunu Amerika’da ve Siyonist işgal rejiminde yapılan seçimlerin ardından Filistin davası ve geleceğinin oluşturduğunu söyledi. Meşal, Ürdün Kralı’yla Filistin uzlaşısını ve bölgesel konuları da konuştuklarını bildirdi.

Uzlaşı konusunda ümitli olduğunu ve çalışmaların iyi yönde ilerlediğini belirten Meşal, uluslararası toplumun da Filistin halkının bölünmüşlük halini sona erdirmeye ihtiyacı olduğunu anlaması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu