Genel

HAMAS, ABD’nin önerisine tepki gösterdi

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın resmi sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Amerika’nın Filistin ve İsrail arasındaki sorunun çözümü konusunda sunduğu teklife tepki göstererek bunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Kudsnet sitesinin haberine göre, Kerry’nin ırkçı İsrail ile Filistin arasında sorunun çözümü konusunda sunduğu önerilerden biri de Kudüs’ün İsrail ve Filistin’in ortak başkenti olması yönündeydi.

Sami Ebu Zuhri, Kerry’nin bu önerisine sert dille tepki gösterirken, ırkçı İsrail’in çıkarlarını hedefleyen bu tür sözde barış müzakerelerine her zaman karşı olduklarını ve özerk Filistin yönetiminin de artık bu müzakerelerden el çekmesi gerektiğini zira Amerika’nın dayatması ile devam eden müzakerelerin bütün amacının Filistinlilerden daha fazla taviz koparmak olduğunun açık bir şekilde görüldüğünü söyledi.

HAMAS; Filistin milletinin haklarının ayaklar altına alınacağı hiç bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini belirtirken, sözkonusu müzakerelerin asıl amacının ırkçı İsrail için zaman kazandırılması ve bu rejimin soykırımcı siyasetlerini sürdürmesi olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi sözde özerk Filistin yönetimi ile ırkçı İsrail arasında ABD’nin arabuluculuğuyla geçen yıl yeniden başlayan müzakerelerden bir sonuç çıkmış değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı