FilistinGenel

Hamas: Birlik hükümetinin gözetiminde parlamento ve başkanlık seçimlerine hazırız

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) dün (9 Mart Cumartesi) yaptığı açıklamada Filistin Seçimler Merkez Kurulu Başkanı Hanna Nasır’a ulusal birlik hükümetinin gözetiminde parlamento ve başkanlık seçimleri yapılmasını kabul ettiklerine dair bilgi verdiklerini söyledi.

Hareketin sözcüsü Abdullatif Kanu’, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hamas, Nasır’a Gazze’ye yaptığı son ziyaretinde ulusal birlik hükümetinin gözetiminde, Ulusal Meclis’in oluşturulması için seçimler gerçekleştirilmesi konusunda bir uzlaşma sağlanması durumunda parlamento ve başkanlık seçimleri yapılmasına onay verdiğini bildirmiştir.”

Hamas aynı zamanda Fetih ile 2011’de imzalanan uzlaşma anlaşmasının uygulanması konusunda ısrarlı olduğunu ve Filistin halkına hizmet edecek her çözüme hazır olduğunu bildirdi.

Hamas, seçimlerin gerçekleştirilmesi konusunda kendisinin Seçimler Merkez Kurulu’na ilettiği tavrına karşı Mahmud Abbas’ın cevabını beklediğini belirtti.

Geçtiğimiz Perşembe günü Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye Filistin Seçimler Merkez Kurulu Başkanı Hanna Nasır başkanlığındaki bir heyetle Gazze şehrinde görüşmüştü.

Heyet parlamento seçimleri konusunda Hamas’la görüşmeler yapmak amacıyla geçtiğimiz Çarşamba günü Gazze’ye gelmiş ve iki günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı