Filistin

HAMAS: Fas’ın Siyonistlerle ilişkisi esef verici

Filistin İslami Direniş hareketi HAMAS, Fas’ın siyonist İsrail rejimi ile ilişkilerini normalleşme kararının “esef verici” olduğunu belirtti.

Fars Haber Ajansı’na göre, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Cuma günü Fas’ın Siyonist rejimle ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin bir açıklama yayınlayarak, Siyonist rejimle ilişkileri normalleştirmek için acele etmenin tehlikelerine karşı uyarıda bulundu.

Açıklamada, “İslam ülkelerinin menfaatlerini gerçekleştirmek Filistin milletinin ülkülerini feda edilmesiyle mümkün değil, Filistin halkının düşmanı ile ilişki ve işbirliği kurarken Filistin halkını desteklediğinizi iddia edemezsiniz” ifadelerine yer verildi.

Hamas, Kudüs Komitesi’nin başkanlığını yaptığı Fas’ın ırkçı İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesinin sonuçlarını çok tehlikeli olarak nitelendirdi.

Yaklaşık iki hafta önce Fas ve Siyonist rejim, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamasıyla ilişkilerinin normalleştiğini duyurdu.

Bu arada dün ırkçı İsrail güçlerinin tüm engellemelerine ve baskılarına rağmen binlerce Filistinli, Cuma namazını her zamanki gibi Mescidi Aksa avlusunda eda etti.

Mescidi Aksa İmam Hatibi Şeyh Muhammed Selim, İslam ümmetinin şeref ve izzetini ayakta tutmak üzere Filistinlileri, işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı Aksa’yı muhafaza etmeye çağırdı.

İsrail’le ilişkilerini normalleştirme çirkefliğine başvuran işbirlikçilere değinen Şeyh Selim, “Normalleşme taraftarları, Filistin topraklarının işgal edilmesini normal bir durum gibi karşılanmasını istiyor. Bu kabul edilemez bir yaklaşımdır. Mescidi Aksa’yı onlarca yıl işgal altında tutan haçlılar hezimete uğrayıp tarihin çöplüğüne giderken Aksa’mız dimdik ayaktadır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu