GenelSuriye Dostları

Hamas hareketinin Suriye’deki çalışmalarında herhangi bir aksaklık yoktur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk, şu aşamada uzlaşı hükümetini kurmanın Filistin’deki bölünmeyi sona erdirmek için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Kendisiyle yapılan röportajda önemli konulara açıklık getiren Ebu Merzuk şunları söyledi: “Batı Yaka ve Gazze’de Fetih hareketiyle Hamas hareketi arasında güven ortamının oluşması için bir çok adım attık. Bunlar yeterli olmayabilir. Ancak hükümeti kurmaya geçtiğimizde bunların büyük önem arz ettiğini göreceğiz. Filistin davasına ve Filistin halkına fazlasıyla zarar veren bölünmeyi ortadan kaldırmak için gerçek manada bir ortamın hazırlanmasını istiyoruz.”

Mısır gözetiminde Hamas hareketiyle işgal yönetimi arasında son zamanlarda yapılan anlaşmaya da değinen Ebu Merzuk “Siyonistlerle yapılan anlaşmaların tam manasıyla uygulanacağını düşünmüyorum. Hiçbir zaman işgal yönetimi anlaşmalara sadık kalmamıştır. Keyfine göre bazı maddeleri uygular, bazılarını da uygulamaz” dedi.

Ebu Merzuk devamla, prestijinin sarsılmamasının dışında işgalciyi anlaşmaya uymaya zorlayacak hiçbir yaptırımın olmadığını belirterek, bunun yanında üçüncü intifadanın başlama ihtimalinin de işgalciyi korkuttuğunu kaydetti.
Hareketin Suriye’deki durumuna da açıklık getiren Ebu Merzuk şunları söyledi: “Hamas hareketi Suriye’de misafirdir. Burada bir engel olmadan çalışmalarını sürdürüyor. Suriye’de çalışmalarımızı aksatacak bir durum hâsıl olursa o zaman başka bir yere gideriz. Hamas hâlâ Suriye’dedir. Başka yerlere gitme noktasında Suriye rejimine bir şey iletmediğimiz gibi, bu konuda alınmış bir kararımız da yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu