Genel

Hamas: İşgalcileri, Filistin’den çıkaracağız

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın üst düzey üyelerinden Hasan Yusuf, Siyonist rejimin işgaline son verilmesine vurgu yaptı.

Yusuf bugün yaptığı açıklamada, Hamas’ın her daim Filistinli grupları birleştirme ve anlaşmazlıklara son verme doğrultusunda hareket ettiğini ve bir adım bile geri atmadığını kaydetti.

Bu arada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas’ın telefon görüşmesinde Fetih ve Hamas arasındaki görüşmeler ele alındı.

Abbas, Fetih ve Hamas arasındaki diyalog çabalarında istenilen sonuçlara ulaşılması ve üzerinde anlaşılan genel seçimlerin başarısı için verdiği desteği yineledi.

Heniyye, Abbas’ın, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kuruluna Filistin adına yaptığı konuşmasını, “Bu tarihsel aşamada yaşadığımız anı ifade ediyor.”dedi.

“Halkımızın karşı karşıya kaldığı planlarla yüzleşmek ve karşı koymak için tek çatı altında ulusal cephe inşa etmenin önemine” vurgu yapan Heniyye, Fetih ve Hamas arasında devam eden görüşmelere desteğini yineledi.

Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılan BM 75. Genel Kuruluna Filistin adına video mesaj ile hitap etmişti.

Uluslararası hukuka dayalı ve uluslararası meşruiyet esasları üzerinde bir barış konferansı düzenlenmesini isteyen Abbas, “Ulusal kararlarımızı hedef alan haksız ablukaya rağmen diz çökmeyeceğiz, teslim olmayacağız ve ilkelerimizden sapmayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Filistin’deki bölünmüşlüğün en önemli iki tarafı olan Fetih ile Hamas hareketleri arasında 22 Eylül’den bu yana İstanbul’da bir dizi görüşme gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu