Filistin

Hamas: İsrail’in Mescidi Aksa’ya el uzatması savaş fitilini ateşler

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Mescidi Aksa’ya dokunmanın savaşın fitilini yakmak anlamına geleceğini, İsrail’in Aksa’ya saldırmanın bedelini hem kanıyla hem de canıyla vereceğini bildirdi.

Hamas, işgalci İsrail rejiminin Rahmet Kapısı Namazgahı’nı kapatması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Siyonist İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa’yı Sinagog’a çevirmeyi ve aynı şekilde Yahudileştirmeyi planladığına dikkat çekilen açıklamada, “Müslümanların tasarrufu altındaki Mescidi Aksa’nın ayrılmaz bir parçası olan Rahmet Kapısı Namazgâhı’nın kapatılması İsrail rejiminin aldığı yeni bir ahmakça karardır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Filistinlilerin yılmayan mücadelesinin önünde İsrail’in susturma politikalarının dikiş tutturamayacağına işaret edilen açıklamada, “Filistin halkı, İsrail’in Kudüs’e ve bölge sakinlerine yönelik her türlü tasfiye planının üstesinden gelecek güçtedir. Halklar, imkânsız olanı başarabilir.” ifadelerine yer verildi

 Açıklamada, Mescidi Aksa’nın kapılarına kilit vurmayı amaçlayan planların kesinlikle boşa çıkacağına dikkat çekilerek, Kudüs halkının daha önceki kilitleri kırdığı gibi yeni kilitleri de kıracağından şüphe duyulmadığı belirtildi. 

Diğer taraftan Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı, Siyonist İsrail makamlarının Mescidi Aksa’nın doğu kısmında yer alan Rahmet Kapısı Namazgahı’nı kapatma kararına sert tepki göstererek kararı kınadı.  

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Vekili Husam Eburrab, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Rahmet Kapısı’nı kapatma kararı ve fanatik Yahudilerin Mescidi Aksa’ya düzenlediği baskınların, Müslümanların dini özgürlüklerine ve mabetlerine yönelik apaçık bir saldırı olduğunu belirtti.

Dini kurumların yetkilileri tarafından dün yapılan ortak açıklamada, Mescidi Aksa’nın herhangi bir mahkeme veya siyasi kararın güdümüne tabi olmayacak kadar üstün olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz Perşembe günü İsrail rejimi, Rahmet Kapısı Namazgahı’nın kapanacağına dair yazılı kararı Kudüs’teki İslami Vakıfları İdaresi’ne teslim etti.

Şeyh İkrime Sabri ise daha önce yaptığı açıklamada, Siyonist rejiminin daha önce Mescidi Aksa’nın en önemli giriş yerlerinden biri olan ve Yahudilerin ‘Merhamet Kapısı’ olarak adlandırdığı Rahmet Kapısı’nı, Siyonistlerin ibadet etmesi için Sinagoga dönüştürme çalışmalarına dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu