FilistinGenel

Hamas, Libya mahkemesinin 4 Filistin’liye verdiği haksız cezaları kınadı

İslami Direniş Hareketi (Hamas), yaklaşık iki yıl önce Libya’da gözaltına alınan dört Filistinliye Trablus’taki mahkemenin verdiği haksız cezaları kınadı.

Hamas, dün akşam (25 Şubat Pazartesi) konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan açıklamada, Trablus’taki mahkemenin Mervan Abdülkadir El-Eşkar ve oğlu Bera, Müeyyid Cemal Abid ve Nasib Muhammed Şukayr’e ağır cezalar verdiğini bildirdi.

Eylül 2017’den bu yana General Halife Hafter yönetimine bağlı olan mahkemenin 19 Şubat’ta aldığı kararla Mervan El-Eşkar’a müebbet ve diğer üç kişiye de 17’şer yıl hapis cezası verdiği kaydedildi.

Trablus’taki mahkemede yargılanan dört Filistinlinin Hamas’a üye olmak, Libya’da hücre kurmak ve Gazze’ye silah göndermek gibi suçlarla itham edildiği bildirildi.

Hamas, Mervan El-Eşkar’ın 1989 yılından bu yana Libya’da yaşadığı ve Libya’nın içişlerine karıştığının görülmediğini ifade etti.

Bildiride, Mervan El-Eşkar’ın oğlu Bera’nın gözaltına alındığı sırada henüz 14 yaşında olduğu kaydedilerek, suçlamaların asılsız olduğu belirtildi.

Hamas, söz konusu dört Filistinlinin gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz kaldıklarını ifade ederek, Libyalı yetkilileri ve ülkedeki iyi insanları haksızlığa son vermeye davet etti.

Haksız yere ağır hapis cezalarına mahkum edilen Filistinlilerin serbest bırakılmalarını isteyen Hamas, “Filistin halkına işgalcilerden gördüğü zulüm yeter” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu