GenelSuriye Dostları

Hamas lideri Halid Meşal resmi bir ziyaret için Ürdün’de bulunuyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak, Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal’in dün (27 Ocak Pazar) birkaç gün sürecek resmi bir ziyaret için Amman’a gittiğini söyledi.

İzzet Er-Reşak, Meşal’in Amman ziyareti hakkında daha fazla bilgi vermedi. Fakat kaynaklar, Hamas liderinin Amman’da başta Kral Abdullah Es-Sani olmak üzere Ürdünlü yetkililerle görüşmesinin beklendiğini ifade etti.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı’nın Amman ziyareti Ürdün’e yaptığı ilk ziyaret değil. Halid Meşal geçen yıl da Ürdün’ü birkaç kez ziyaret etmiş ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmüştü.

Hamas Hareketi ile Ürdün arasındaki ilişkiler, uzun yıllar boyunca sadece güvenlik konusuyla sınırlıyken bir süredir siyasi alanda da açılım yaşıyor. Fakat Hamas-Ürdün ilişkilerindeki iyileşme henüz hareketin Amman’da siyasi büro açması düzeyine ulaşmış değil.

Bu arada, Katarlı bir yetkili, Katar Emiri Şeyh Hamed Bin Halife Al Sani’nin dün Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Yetkili, Katar Emiri ve Meşal’in telefon görüşmesinde Filistin sahasındaki son gelişmeleri ele aldıklarını belirterek daha fazla bilgi vermekten kaçındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı