FilistinGenel

HAMAS, siyonist rejimle uzun vadeli ateşkes teklifinde bulunduğunu yalanladı

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, siyonist rejim tarafından yapılan, Gazze’nin ablukasının kaldırılması karşılığında HAMAS’ın uzun vadeli ateşkes teklifinde bulunduğu haberleri şiddetle yalanladı.

Filistin Enformasyon Merkezinin bildirdiğine göre Hamas sözcüsü Abdullatif el-Kanu, siyonist İsrail’in mevcut anlaşmalara bağlı kalmadığını, bunun için de Mısır ve uluslararası topluluğun bu rejimi kendi taahhütlerini yerine getirmeye mecbur etmeleri gerektiğini bildirdi.

Haarets gazetesi, HAMAS’ın muhtelif diplomatik kanallar aracılığı ile Gazze ablukasının kaldırılması karşılığında taraflar arasında uzun vadeli ateşkes anlaşmasının imzalanmasına hazır olduğunu bildirdiğini, ancak İsrail makamlarının henüz bu teklife cevap vermediklerini bildirdi.

Öte yandan İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) liderleri, Amerika’nın Filistin davasını tasfiye planına karşı çıkma ve geniş katılımlı bir Ulusal Konsey toplama konusunda anlaştı.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin Gazze kentindeki ofisinde dün (6 Mayıs Pazar) gerçekleştirilen toplantıya Hamas liderlerinden Yahya Es-Sinvar, Halil El-Hayye, Ruhi Müştehi, Salah El-Berdevil ve Tahir En-Nunu katıldı.

Toplantıya FHKC’den de Siyasi Birimi üyeleri Rabah Mühenna, Kayid El-Gül ve Cemil Mezher ile Merkez Kurulu üyeleri Hüseyin Mansur ve Mahir Mezher’in katıldığı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı