GenelSuriye Düşmanları

Hamas’a yenilen korsan İsrail halen İran’ı engelleme hayalleri içerisindedir

Netanyahu ve Liberman’ın oluşturduğu sağcı ittifak seçimlerden birinci çıkarken, Netanyahu seçim sonrası yaptığı açıklamada, “İlk işimiz İran’ın nükleer silah edinmesini engellemek” dedi.

Korsan İsrail’de dün akşam 22.00′de sona eren oylama işleminde oylarının tamına yakını sayıldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Korsan İsrail’de Başbakan Netanyahu’nun Likud partisi ile eski Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ın Evimiz İsrail partisinin oluşturduğu sağcı ittifak, bir önceki seçimlere göre 11 sandalye gerileyerek 120 kişilik mecliste (Knesset) 31 sandalyeye sahip olacak.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından taraftarlarının karşısına çıkan Netanyahu, “Sizin başbakanınız olmaktan gurur duyuyorum ve bana üçüncü kez bu fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ediyorum” dedi.

Olabildiğince geniş bir koalisyon hükümeti oluşturmayı planladıklarını ifade eden Netanyahu’nun seçim konuşmasında ise hedefinde İran vardı. Netanyahu, “İlk işimiz İran’ın nükleer silah edinmesini engellemek” dedi. Avigdor Liberman ise yaptığı açıklamada, ”İlk işimiz önce başbakanlığı almak, sonrasında da ulusal birliği sağlamak” diye konuştu.

Netanyahu seçim öncesinde yaptığı açıklamalarda da, iktidarda kalması durumunda Filistin topraklarına yeni yerleşim yerleri inşa edilmesi politikasını sürdüreceği sözü vermişti.

İkinci sırayı ise 19 sandalye ile 49 yaşındaki eski gazeteci Yair Lapid’in liderliğini yaptığı merkez Yesh Atid (Gelecek Var) partisinin alması beklenirken, Gelecek Var’ın Netanyahu’nun koalisyon teklifini götüreceği ilk parti olabileceği ifade ediliyor. İsrail’de hükümetin kurulabilmesi için en az 61 sandalyeye sahip bir koalisyonun oluşuşturulması gerekiyor.

Yaklaşık 5,5 milyon seçmenin olduğu ülkede seçimlere katılım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşirken, 11 partinin meclise girmesi bekleniyor. Bu partilerin isimleri ve muhtemel sandalye sayıları şöyle:

Likud- Beitenu (Evimiz İsrail) ittifakı 31, Yeş Atid (Gelecek Var) 19, İşçi Partisi 12, Habayit Hayehudit (Yahudi Evi) 11, Birleşik Tevrat Yahudiliği 7, Hattuna (Hareket) 6, Meretz 6, Birleşik Arap listesi-Tal’al 4 ve Balad 3. Kadima’nin ise halen yüzde ikilik barajı aşamadığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı