Genel

Hamas’ın Suriye’de arabuluculuk yaptığı haberi yalanlandı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, Hamas’ın Suriye yönetimine mesaj taşıdığı veya krizin aşılması için arabuluculuk yaptığı yönündeki haberleri yalanladı.

El-Cezire kanalına ait internet sitesinde yayınlanan açıklamasında tarafları dış müdahaleden uzak siyasi çözüme davet eden Hamdan, Şam’ın Hamas liderlerinden Suriye’yi terk etmelerini istediği veya hareketin ofislerini Suriye dışına taşımayı kararlaştırdığı haberlerini yalanlayarak, Hamas’ın Suriyeli taraflara öğütlerde bulunduğunu söyledi.

Hamdan açıklamasında, “Bazıları Hamas’ın Suriye’den ayrılacağı ya da Suriye yönetiminin Hamas’tan ülkeyi terk etmesini istediği ve Hamas’ın ofislerinin kapatıldığı söylentisini yaydı. Her seferinde gerçeği açıkladık. İşin özeti Hamas yönetimi burada” dedi.

Yöneticilerin, vatandaşların ve gözlemcilerin de itiraf ettiği gibi Suriye’de gerçek bir kriz yaşandığını belirten Hamdan, Hamas’ın Suriye’deki ilişkisinin yönetimle, rejimle ve halkla olduğunu kaydetti.

Hamas’ın aracılık yaptığı yönündeki haberleri yalanlayan Hamdan, Suriye’deki krizin Suriye halkının beklentilerini gerçekleştireceği şekilde sona ermesini dilediklerini ifade etti. Hamdan, Hamas Hareketi olarak başka devletlerin iç işlerine karışmadıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı