Genel

Hamvi: Kanıtlara rağmen Pillay teröristlerin hiç sözünü etmedi

BM’nin Cenevre’deki ofisinde Suriye Arap Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Faysal el-Hamvi; Suriye’deki silahlı terör gruplarının bölgedeki bir kısım ülkeler ve ABD’nin desteği ile Annan planını ihlal etmeye devam ettiklerini belirtti.

Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyinin dün düzenlediği 20. oturumda Hamvi; BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ve Suriye’de silahlı terör gruplarına destek veren bir kısım ülkelerin temsilcilerinin iddialarına cevap verdi.

Hamvi; BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan planının Suriye tarafından kabul edildiğini ve Suriye hükümetinin bu plana bağlı kaldığının altını çizdi.

Pillay’ın Suriye’ye karşı provokasyon yapan bir kısım medya kanalarına dayanarak bulunduğu iddiaların Suriye heyeti tarafından garipsendiğini ifade eden Hamvi; bu iddiaların taraflı ve asılsız olduklarını belirtti.

BM gözlemcilerinin Suriye’de bir kısım bölgelere ulaşmayı başaramadıklarına ilişkin Pillay’ın iddialarını yanıtlarken Hamvi; Suriye hükümeti ile gözlemciler heyeti arasında güzel bir işbirliğinin mevcut olduğunu, gözlemci heyet başkanının da bunu net bir şekilde ifade ettiğine dikkat çekti. Hamvi; gözlemci heyetinden bu bağlamda hiç bir şikayetin gelmediğine işaret ederek Pillay’ın dezenformasyon ve çarpıtılmış bilgilere dayandığını söyledi.

Hamvi; Suriye’nin kendisine belgeli ve kanıtlı bilgiler sunmasına rağmen Pillay’ın hiç bir şekilde silahlı grupların işledikleri suçlara ve insan hakları ihlallerine hiç bir şekilde değinmediğine dikkat çekti.

Pillay’ın Suriye’ye gelişi güzel suçlamalar ve vasıflar savurmasıyla görev sınırlarını aştığını belirten Hamvi; onun asıl görevinin diyalog ve işbirliği ile sınırlı olduğunun altını çizdi.

Hamvi ABD, Katar ve Libya’nın iddialarını çürütürken Suriye’de öldürme ve her türlü şiddet eylemleri uygulayan silahlı gruplara her türlü desteği sağlayanların bizzat bu ülkeler olduğunu vurgukladı.

Libya’da yaşanan öldürme, gasp, yıkım ve kaosun ülkenin tarihinde kesinlikle yaşanmadığına dikkat çeken Hamvi; insan haklarının hiç bir anlamı yada değeri kalmadığına vurgu yaptı.

Kendi tarafından Rusya’nın daimi temsilcisi Suriye’deki krizin dış müdahale olmadan barışçıl yollarla çözülmesi gereğini yinelerken üye ülkeleri Annan planını sabote edecek çabalardan uzak durmaya çağırdı.

Çin heyeti ise Suriye krizinin hiç bir yabancı müdahale olmadan Suriyelilerin bizzat kendileri arasında çözülmesi gereğini yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı