FilistinGenel

Haniyye: Gazze’nin yeniden imarı ve ablukanın kaldırılması yakın

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Hamas’ın ablukayı sona erdirme ve Gazze Şeridi’nin yeniden imarı hedeflerine yaklaştığını söyledi.

Heniyye, bu sabah (17 Temmuz Cuma) Gazze kentinin doğusundaki Eş-Şucaiye Mahallesi’ndeki bir camide verdiği bayram hutbesinde, “Ablukanın sona erdirilmesinden, limanın açılmasından ve Gazze’nin yeniden imarından bahsedilmesine şaşırmayın. Çünkü herkes Gazze Şeridi’nin yeniden patlamasından korkuyor” dedi.

İşgal rejimi gazeteleri son günlerde işgal yönetimiyle Hamas arasında ablukanın kaldırılması ve Gazze Şeridi’ni dış dünyaya bağlayacak limanın açılmasına karşılık uzun vadeli ateşkes için dolaylı olarak müzakerelerin yürütüldüğü yönünde haberler yayınlamıştı.

İsrail ile yakında esir takası yapılabileceğinin işaretini veren Heniyye, işgal zindanlarında tutulan Filistinli esirlere seslenerek, “Özgürlüğe kavuşmanız çok yakın” dedi.

Heniyye, Şalit’e karşılık serbest bırakıldıktan üç yıl sonra yeniden gözaltına alınan 54 esir serbest bırakılmadan Hamas’ın işgal yönetimiyle esir pazarlığına başlamayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu