Genel

Hariri yanlıları Lübnan müftüsüne saldırı düzenledi

Lübnan’ın Sünni Müftüsü Muhammed Reşid Kabbani, önceki gün bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için düzenlenen cenaze töreninde 14 Martçı militanların saldırısına uğradı.

El Ahbar gazetesine demeç veren Lübnan Sünni Müftüsü Muhammed Reşid Kabbani, öldürülmek istendiğini söyledi.

Muhammed Reşid Kabbani, eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah’ı hedef alan bombalı saldırıda hayatını kaybeden Muhammed Şaar adlı bir gencin cenaze namazını kıldırmak için Kaşıkcı Camii’ne gittiğini ancak orada saldırıya uğradığını söyledi.

Kabbani, “Niyetim namaz kıldırıp oradan evime dönmekti; ancak ortalık bir anda karıştı. ‘La ilahe illallah müftü aduvvallah (Allah’ın düşmanıdır)’ sloganlarını duyunca beni öldürmek istediklerini anladım ve Allah’a tevekkül edip kadere boyun eğdim” dedi.

Lübnan Müftüsü Muhammed Reşid Kabbani, eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah’ın bombalı saldırı sonucu öldürülmesinden sonra soğukkanlılık çağrısında bulunmuş ve mezhepçi tahriklerden uzak durulmasını istemişti.

Müftü Kabbani’ye yönelik saldırıdan sonra açıklamada bulunan Daru’l Fetva kurumu, eski Başbakan Fuad Sinyora’yı halkı müftüye ve fetva kurumuna karşı kışkırtmakla suçladı.

Lübnan’ın istifa eden son Başbakanı Necib Mikati, müftüye yapılan saldırıyı kınayarak Daru’l Fetva’nın saygınlığının korunması gerektiğini söyledi.

Eski Başbakanlardan Selim el-Hos Müftü Kabbani’ye yönelik saldırıyı ‘tehlikeli ve korkakça’ diye nitelerken Nasırcı Halk Partisi Genel Sekreteri Usame Saad da saldırıyı “utanç verici” diyerek kınadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı