GenelSuriye Dostları

Harrazi: Uluslararası camia Yemen savaşını sonlandırmalı

İran’ın Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, S. Arabistan’ın Yemen topraklarına saldırısı zalimane olduğunu belirterek, uluslararası camianın Yemen’de savaşı sonlandırmak için özel ilgi göstermesi gerektiğini vurguladı.

Avusturya ziyareti sırasında Cuma günü Viyana’da bu ülkenin eski Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’le görüşen Harrazi, Batılı devletlerin Yemen’de Suud rejiminin dayattığı savaş yüzünden ortaya çıkan insani facia karşısında sessizliği büyük talihsizlik olduğunu belirtti.

Amerika devletinin Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesi ve İran’a yeni yaptırımlar dayatmasına da değinen Harrazi, İran İslam Cumhuriyeti Bercam nükleer anlaşmasına tam olarak bağlı kaldığını, fakat Amerika yükümlülüklerindan caydığını ve bu yüzden asla güvenilmez bir devlet olduğunu ortaya koyduğunu, İran bu sebepten doları Amerika’nın şimdiki yönetimi ile müzakere etmeye hazır olmadığını ifade etti.

Görüşmede Avusturya’nın eski Cumhurbaşkanı Heinz Ficsher, bölgede İran ve ABD’nin dayattığı yaptırımlar önemli gelişmelere sebep olduğunu belirterek, İran devleti bu sorunların üstesinden gelmesini temenni etti.

Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, Avusturya yönetiminin daveti üzerine 22. Avrupa Asamblesi zirvesine katılmak üzere bu ülkede gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu