GenelSuriye Dostları

Hasan Nasrullah: Lübnan-Süriye sınırı DEAŞ’tan temizlenecek

Lübnan-Suriye sınırındaki operasyonlarla ilgili bilgi veren Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, nihai amacın DEAŞ’ın bu topraklardan dışarı çıkartılması olduğunu bildirdi.

El Ahd’in Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, Lübnan-Suriye sınırını DEAŞ’tan temizlemeyi amaçladıklarını belirterek, bölgede yürütülen operasyonlar kapsamında bu terör örgütü ile Hizbullah arasında müzakerelerin başladığını bildirdi.

Nasrullah, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, Lübnan ordusunun 19 Ağustos’ta ülkenin kuzeydoğu sınırındaki dağlık bölgede DEAŞ’a karşı başlattığı “Dağların Şafağı” isimli operasyon ve bununla eş zamanlı yürütülen sınırın Suriye tarafında Suriye güçleri ve Hizbullah’ın yine DEAŞ’a karşı sürdürdüğü operasyon hakkında bilgi verdi.

“Amacımız DEAŞ’ın Lübnan-Suriye sınırından temizlenmesi. DEAŞ’ı sınırdan Suriye içerisine kadar uzaklaştırmamız en azından tehdit olmasını ve ordunun ( Lübnan ordusu) kanını dökmesini engelleyecek” diyen Nasrullah, sınırı temizleyerek Lübnanlı askerlerin ailelerine güvenli şekilde dönmelerini sağlamak istediklerini söyledi.

Nasrullah, terör örgütü DEAŞ’a karşı Suriye güçleriyle Kalemun’un batısında yürütülen operasyona da değindi. Bu konuda temel hedeflerinin Kalemun’un batısından Suriye-Lübnan sınırına kadar olan bölgeyi yeniden kontrol altına almak olduğunu vurgulayan Nasrallah, “Bu, DEAŞ’ın o bölgeden tamamen çıkartılması demektir. DEAŞ böylece bir tek Deyr ez-Zor’a sıkışacak” ifadelerini kullandı.

Hizbullah Genel Sekreteri, “DEAŞ militanları bölgeden kaçmak için çıkış yolu bulmaya çalışıyor. Herkes bilmeli ki savaş küçük bir alana sıkıştığında çatışmalar yoğunlaşır ve bedeli de ağır olur. Bu nedenle Lübnanlı ve Suriyeli komutanlar askerlerini korumalı ve bunun üstesinden kesin ve dikkatli bir yöntemle gelmeliler” değerlendirmesinde bulundu.

Nasrullah ayrıca DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonda Lübnan ve Suriye arasında sinerji sağlandığını aktardı.

Lübnanlılar ve Suriyeliler arasında terör örgütü DEAŞ’a karşı operasyon sırasında yürütülen iş birliğinin çalışmaları hızlandırdığını ve kayıp sayısını en aza indirdiğini dile getiren Nasrullah, “DEAŞ, müzakerelere başlamak için Hizbullah ile iletişime geçti. Müzakereler, Kalemun’un batısında süren operasyonlarla ilgili. Tüm koşullarda anlaştığımız takdirde ateşkes yürürlüğe girecek. Müzakereler tamamlanmadan ateşkes ilan etmeyeceğiz” diye konuştu.

Lübnan ordusunun, ülkenin doğusundaki Ra’s Baalbek, El-Fakiha ve El-Kaa kasabalarının dağlık bölgelerinde 19 Ağustos’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı “Dağların Şafağı” isimli operasyon başlatmıştı. Operasyonda şu ana kadar Lübnan ordusundan 5 asker öldü, 17 asker ise yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı