GenelSuriye Dostları

Hasan Rahimpur Ezkadi: İngiltere kendine ait yeni Şii modeller oluşturmaya çalışyor

İranlı akademisyen ve yazar Hasan Rahimpur Ezkadi İngiliz Şiiliği üzerine yapılan programda İngiliz Şiiliğinin vahdeti savunan tüm Müslümanlar için tehdit oluşturduğunu belirterek ” Müstekbirler vahdet ehli olan Şiiler ile birlikte vahdeti savunan Sünni Müslümanlara yönelik de tefrikaya dayalı yeni senaryolar geliştirmektedirler.” açıklamasını yaptı.

Bir çok vahdeti savunan Sünni alimin terör ile suikasta uğradığını belirten İranlı akademisyen Hasan Rahimpur konuşmasının devamında ” öldürülen tüm bu Müslümanlar Ehlibeytin muhabbetini taşıyorlardı” dedi.

İran İslam İnkılabından sonra Mezheplerin tekrar tanımlandığını kaydeden Hasan Rahimpur “Batı her zaman mezhepleri kullanarak İslam ülkelerinde tefrikayı ve tekfirciliği amaçladı. Örneğin bugün Belçika’da vahabi ideolojiyi savunan merkezler yer almaktadır. Ancak hiçbir kurum ya da grubun bu merkezle en ufak sorunu bulunmamakta. Avrupa Parlamentosunun 200 metre yakınındaki bir merkezde konuşma yapan vahabi din alimi kendilerinin Amerika ile hiçbir sorunlarının olmadığını teyit etmekte.” açıklamasını yaptı.

“Vahabi din alimleri köpeklere dokunan ve başı açık olan insanları açıkça kafir ilan ederken Avrupa’da bu anlayışa karşı hiçbir önleyici program yer almaz iken, vahdeti savunan ve İslam İnkılabından yana olan Sünni din alimlerine hiçbir faaliyet izni verilmemektedir.” diyen Hasan Rahimpur bu tutumun tefrika amaçlı bir siyaset olduğunu belirtti.

Amerika ve İngiltere’nin kendisine ait yeni Şii modeller yaratmak istediğini kaydeden Hasan Rahimpur ” İngiliz Şiiliğini tek bir fert üzerinden veya bir kaç uydu yayını ile ele almamak gerekir. Bu bir tefekkür ve düşünce şeklidir. İngiliz Şiiliğinin düşünce temeli tarih sahnesinde İmam Ali (a.s.) ve İmam Hüseyin’i savaş meydanlarında yalnız bırakan Müslümanlardan alınmıştır.” dedi.

Müstekbirler’in istediği Beni Ümeyye çatısı altında yer alan Şia’dır diyen Hasan Rahimpur konuşmasının devamında ” İmam Hasan (a.s.)’ nın hükumetinin sonlanması ve İmam Hüseyin (a.s.)’nin şehit edilmesine neden olan şey işte bu İngiliz Şiiliğidir.” açıklamasını yaptı.

Hasan Rahimpur Sünni Müslümanların vahabi ideolojiye karşı olduğunu ve Ehlibeyt’e muhabbet duyduklarını belirterek” Sünni Müslümanların bu sesi dünyada duyulmamakta. Tekfirci Sünniler ve İngiliz Şiileri kendi mezhepleri adına konuşmakta ve sözleri tüm dünyaya yayılmaktadır. Katolikler ve Protestan mezhepleri arasında 33 yıl Avrupa’da gerçekleşmiş mezhep savaşlarını bugün Ortadoğu’da planlamaktadırlar. John Cary mezhep savaşlarına işaret ederek şunları söylemekte ” Ortadoğu’da 30 yıl veya daha fazla sürecek olan mezhep savaşları başlamıştır.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu