GenelIrak Gerçekleri

Hasan Ruhani Iraklı bir çok İslam alimiyle görüştü

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Necef’te Irak’ın taklid merci alimlerinden Ayetullah Muhammed Said Hekim ve Ayetullah Beşir Necefi ile görüştü.

Ruhani, dün Necef’te, Ayetullah Hekim’le görüşmesinde yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin gelişmekte olduğunu belirterek, ”ikili ilişkilerin her geçen gün gelişmesinin bölgesel ve uluslararası arenada da olumlu etkisinin olacağını’ söyledi.

Görüşmede Ayetullah Hekim de, bölge meseleleri, İslam dünyasının durumu ve düşmanların müslüman ülkeler ve milletlerin arasını açmaya yönelik hilelerine temasla, ”Müslümanlar düşmanların bu oyunlarını birlik ve beraberlik içinde bozmalı” dedi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, dün ayrıca Irak’ın taklid merci alimlerinden Ayetullah Beşir Necefi ile görüştü. Bu görüşmede de, Irak’lı yetkililerle görüşmelerinin olumlu geçtiğine işaret eden Ruhani, İran’ın Irak’la her alanda ilişkileri geliştirmek istediğini belirtirken Ayetullah Necefi de, İran’daki gerçek bir İslam hükümetinin varlığını dünya için büyük bir başarı olarak nitelerken, ”İran İslam cumhuriyetinin hareketinin dünya müslümanları için iftihar meselesi olduğunu’ söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı